زمان مطالعه: ۸ دقیقه

قرص جینکوتیدی از جمله محصولات گیاهی است که به واسطه دارا بودن عصاره جینکوبیلوبا در تقویت حافظه و تمرکز بسیار موثر شناخته شده است. این قرص بدون عوارض برای بهبود عملکرد مغز و رفع سرگیجه با منشاء عروقی نیز استفاده می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل این محصول را بررسی کنیم و تمام نکات لازم برای مصرف آن را بیان کنیم. اگر به دنبال یک محصول گیاهی و موثر جهت تقویت حافظه و تمرکز هستید، با ما همراه باشید تا متوجه شوید قرص جینکوتیدی چیست و چرا تا این اندازه پرطرفدار شده است.

ترکیبات قرص جینکوتیدی چیست؟

همانطور که در مقدمه هم گفتیم، تنها ماده موثره قرص جینکو تیدی عصاره گیاه جینکوبیلوبا است که نام این قرص نیز به واسطه همین گیاه انتخاب شده است. در هر کدام از قرص‌های جینکوتیدی، ۴۰ میلی‌گرم عصاره جینکوبیلوبا وجود دارد. مواد جانبی موجود در این قرص عبارتند از: میکروکریستالین سلولز، نشاسته ذرت، سیلیکون دی اکساید و استئارات منیزیم.

گیاه جینکوبیلوبا موجود در قرص جینکوتیدی از دیرباز برای اهداف درمانی متنوعی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. به طوری که این گیاه به جهت استفاده از بذر و برگ‌های آن در انواع داروها، پرورش داده می‌شود. بذرهای جینکوبیلوبا هزاران سال است که در طب چینی استفاده می‌شود. البته فرآورده‌هایی که امروزه از این گیاه تهیه شده‌اند و در دسترس هستند، از برگ جینکوبیلوبا بدست می‌آیند. در ادامه با خواص گیاه بی‌نظیر جینکوبیلوبا در زمینه‌های مختلف درمانی آشنا می‌شویم.

خواص و فواید جینکوبیلوبا

کهن دار یا گینکو که با نام علمی جینکوبیلوبا (Ginkgo Biloba) شناخته می‌شود، درختی بزرگ با برگ‌های بادبزنی شکل است. این گیاه یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های درختی روی زمین است.

بذرهای کهن‌دار بیش از ۱۰۰۰ سال است که در طب سنتی چین، به عنوان قابض برای ریه استفاده می‌شود تا آسم و سرفه را درمان کند. علاوه بر این مواردی مانند تصفیه خون، کمک به بهبود هاضمه، رفع تب و آنتی بیوتیک از دیگر کاربردهای بذر این گیاه است.

اما عصاره خالص برگ جینکوبیلوبا نیز فعالیت بیولوژیکی وسیعی دارد. این عصاره جریان خون را به مغز افزایش می‌دهد که به همین دلیل می‌تواند در تقویت حافظه و توانایی فکری تاثیر داشته باشد. عصاره‌های استاندارد شده برگ جینکوبیلوبا برای انواع بیماری‌ها و نارسایی‌های ذهنی و فیزیکی مرتبط با سن استفاده می‌شود. این مکمل‌های گیاهی در درمان آلزایمر، اسکیزوفرنی، پارکینسون، نقص حافظه مرتبط با سن (AAMI)، ناتوانی مغزی، افسردگی و اضطراب به کار می‌رود.

خواص برگ جینکوبیلوبا
خواص برگ جینکوبیلوبا یا درخت کهن‌دار از قدیم‌الایام در موارد درمانی استفاده می‌شود.

کاربرد دیگر عصاره برگ کهن‌دار یا جینکوبیلوبا، در درمان طنین مزمن گوش یا زنگ گوش، لنگش متناوب، سرگیجه مزمن، نارسایی‌های جنسی، درد معده، ایجاد لخته در رگ و سایر اختلالات قلبی، عروقی و اعصاب مرکزی است.

قرص جینکو تیدی (Ginko TD) محصولی از شرکت داروسازی تولید دارو بوده که به واسطه خواص بی‌نظیر گیاه جینکوبیلوبا فراوری شده است. در ادامه مقاله با هم بررسی می‌کنیم که قرص جینکوتیدی چیست و نسبت به سایر مکمل‌های حاوی جینکوبیلوبا چه مزایایی دارد.

فواید و مضرات قرص جینکو تیدی

این قرص گیاهی به عنوان یک مکمل تقویتی برای بهبود عملکرد مغز و اعصاب شناخته می‌شود. قرص روکشدار جینکوتیدی با افزایش خون‌رسانی به رگ‌های مغز، موجب رفع وزوز گوش و سرگیجه با منشاء عروقی می‌شود. به طور کلی خواص و کاربردهای قرص جینکو تیدی شامل موارد زیر است:

 • درمان زنگ زدن و وزوز گوش
 • بهبود عملکرد مغز (تحریک گردش خون مغزی)
 • کاهش سرگیجه با منشاء عروقی
 • تقویت سلول‌های مغز و انتقال پیام‌های عصبی
 • تقویت حافظه و تمرکز در مطالعه
 • محافظت از مغز در برابر آلزایمر و دمانس

خرید قرص جینکوتیدی

قرص جینکوتیدی برای چه بیماری است؟

همان‌طور که در بخش قبل گفتیم، گیاه جینکوبیلوبا خواص درمانی بسیار متنوعی به خصوص برای مغز دارد. به همین دلیل به آن درخت مقدس معابد نیز گفته می‌شود، چرا که مهم‌ترین ارگان بدن یعنی مغز را تقویت کرده و از زوال آن جلوگیری می‌کند.

این گیاه حاوی مواد مغذی و ترکیبات موثری از جمله اسیدهای آلی، ترپنوئیدها، فلاونوئیدها، فنول‌ها، آلکالوئیدها، گلیکوزیدها و اسید آمینه است که همگی برای تغذیه سلول‌های مغز و بهبود ارتباط آن‌ها مؤثر و مفید هستند.

با کهولت سن، مویرگ‌های مغز نیز آسیب‌پذیر می‌شوند و نمی‌توانند مانند سابق سلول‌های خاکستری را تغذیه کنند. علاوه بر این آسیب رادیکال‌های آزاد نیز موجب تخریب سلول‌های مغز می‌شود. در نتیجه انرژی و ارتباط سلول‌ها با هم کاهش یافته و انتقال پیام‌های عصبی نیز به درستی انجام نمی‌شود. این عوامل باعث می‌شود که کاهش تمرکز و حافظه در فرد شدت بگیرد.

به طور کلی می‌توان گفت قرص جینکو تیدی در جهت کمک به درمان بیماری آلزایمر، نقص حافظه ناشی از افزایش سن، بهبود سرگیجه با منشاء عروقی، درمان وز وز گوش و زنگ زدن آن، تقویت حافظه، افزایش تمرکز و درمان لنگش متناوب کاربرد دارد.

قرص جینکوتیدی برای تقویت حافظه و افزایش تمرکز

عصاره جینکوبیلوبا موجود در قرص جینکو تیدی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌‌های قدرتمند است که اجازه نمی‌دهد رادیکال‌های آزاد به سلول‌ها و مویرگ‌های مغز آسیبی برسانند. از طرفی هم این گیاه موجب افزایش گردش خون در مویرگ‌ها شده که به همین واسطه قند بیشتری به نورون‌ها رسانده می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که سلول‌ها انرژی از دست رفته خود بر اثر افزایش سن را دوباره به دست بیاورند. جینکوبیلوبا این‌گونه روی تقویت حافظه و تمرکز تأثیر می‌گذارد.

خرید قرص جینکوتیدی تولید دارو
جهت خرید قرص جینکوتیدی تولید دارو برای تقویت حافظه و افزایش تمرکز کلیک کنید

در مورد آلزایمر نیز تحقیقات نشان داده است که عصاره جینکوبیلوبا با اثر آنتی اکسیدان هایی از جمله آلکالوئیدها و اسیدهای آلی، از نورون‌های حساس مغز در برابر آسیب پلاک‌های بتا آمیلوئید که عامل اصلی ایجاد آلزایمر در مغز هستند، محافظت می‌کند.

همانطور که گفتیم گیاه جینکوبیلوبا باعث تحریک گردش خون مغزی می‌شود که به همین دلیل می‌تواند باعث افزایش تمرکز و عملکرد بهتر مغز شود.

قرص جینکوتیدی برای وزوز گوش

وزوز گوش یا تینیتوس به معنی شنیدن صدا یا زنگ زدن گوش است. این مشکل بسیار شایع بوده و اگرچه ناخوشایند است اما معمولا نشانه مشکل مهمی نیست. در برخی اوقات وزوز گوش نشانه‌ای از یک اختلال مزمن مانند از دست دادن شنوایی مرتبط با سن، آسیب شنوایی یا اختلال در سیستم گردش خون می‌باشد.

قرص جینکوتیدی به واسطه دارا بودن عصاره جینکوبیلوبا می‌تواند مشکلات موجود در گردش خون را به حداقل برساند. این گیاه از دیرباز برای رفع وز وز گوش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جینکو تیدی برای درمان سرگیجه

سرگیجه به دلایل مختلفی ممکن است رخ بدهد که یکی از آن‌ها مشکل در عروق مغز است. زمانی که گردش خون در مویرگ‌های مغز مانند سابق نباشد (به طور مثال در اثر کهولت سن)، اکسیژن‌رسانی به بخشی از سلول‌های مغز به درستی انجام نمی‌شود و در نتیجه احتمال ایجاد سرگیجه بیشتر خواهد شد.

در این شرایط قرص جینکوتیدی با در اختیار داشتن مقدار کافی از عصاره جینکوبیلوبا و آنتی‌اکسیدان‌‌‌های قوی موجود در آن، گردش خون مویرگی را در مغز تقویت کرده و این مشکلات را رفع می‌کند.

قرص جینکوبیلوبا برای لنگش متناوب

منظور از لنگش متناوب، درد کرامپی است که در قسمت پایینی پا به هنگام راه رفتن ایجاد می‌شود و معمولا بعد از استراحت چند دقیقه‌ای از بین می‌رود. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که خون کافی به عضلات پا نمی‌رسد.

این بیماری شریانی محیطی در اثر تنگی پیش‌رونده شریان‌ها در یک یا هر دو پا ایجاد شده و تظاهری از تصلب شرایین سیستماتیک است که احتمالا منجر به حوادث قلبی-عروقی می‌شود. به همین دلیل درمان آن اهمیت زیادی دارد.

علاوه بر ورزش درمانی و درمان‌های دارویی، استفاده از عصاره جینکوبیلوبا نیز یکی از گزینه‌های دارودرمانی این بیماری است.

بهترین زمان مصرف قرص جینکو تیدی

برای تاثیرگذاری بهتر قرص جینکوتیدی باید روزی سه بار و هر بار ۴۰ تا ۸۰ میلی‌گرم عصاره جینکوبیلوبا (هر ۴۰ میلی‌گرم معادل ۱ قرص) را مصرف کنید. بهتر است میزان دقیق و نحوه مصرف این قرص توسط پزشک تعیین شود.

بهترین زمان مصرف قرص جینکو تیدی صبح‌ها به همراه صبحانه است. شما می‌توانید روز خود را با یک یا دو عدد قرص جینکوتیدی شروع کنید و طبق دستور هر ۸ ساعت مصرف آن را در طول روز ادامه دهید.

در هنگام مصرف این قرص به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • افرادی که به عصاره جینکوبیلوبا حساسیت دارند و اشخاصی که احتمال خونریزی جمجمه در آن‌ها زیاد است، نباید از این قرص استفاده کنند.
 • مبتلایان به بیماری صرع، افراد دارای سابقه تشنج و افراد دارای مشکل انعقاد خون، لازم است قبل از مصرف قرص جینکوتیدی باید با پزشک خود مشورت کنند.
 • با توجه به عدم اثبات ایمنی این قرص برای جنین و مادر، مصرف آن در بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.

عوارض قرص جینکو تیدی

این دارو نیز مانند همه داروهای گیاهی در افرادی که به آن حساس هستند یا شرایط سلامتی خاصی دارند، عوارضی ایجاد می‌کند. مشکلات گوارشی خفیف، سردرد، اختلالات فشار خون، ایجاد اختلال در سیستم انعقادی بدن (در صورت مصرف طولانی مدت و سرخود)، علائم خونریزی (در موارد نادر) و آریتمی قلبی از جمله این عوارض احتمالی هستند.

سخن پایانی

مطالعه این مقاله به افرادی که به دنبال یک قرص گیاهی جهت تقویت حافظه و افزایش تمرکز هستند پیشنهاد می‌شود. در این مطلب با هم بررسی کردیم که قرص جینکوتیدی چیست و چه کاربردهایی دارد. مصرف این قرص جینکوبیلوبا به اشخاصی که مبتلا به وزوز گوش، سرگیجه با منشاء عروقی و لنگش متناوب هستند، نیز توصیه می‌شود.

شما می‌توانید جهت خرید قرص جینکوتیدی و سایر مکمل‌ها مانند انواع قرص و شربت تقویت حافظه خارجی و ایرانی به لینک دسته‌بندی زیر مراجعه کنید.

خرید شربت تقویت حافظه خارجی

هر سوال دیگری در مورد مکمل‌های تقویت حافظه و نحوه مصرف آن‌ها داشتید می‌توانید پایین این مقاله و یا در صفحه محصول در سایت داروخانه دکتر خسروی کامنت بگذارید، متخصصین داروساز ما به شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

قرص جینکوتیدی برای چیست؟

این قرص گیاهی حاوی عصاره جینکوبیلوبا بوده که در تقویت حافظه و افزایش تمرکز بسیار موثر شناخته شده است. قرص جینکوتیدی برای رفع وزوز گوش، بهبود سرگیجه با منشاء عروقی و درمان لنگش متناوب نیز مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. به طور کلی قرص جینکوتیدی برای بهبود عملکرد مغز و جریان گردش خون مغزی است.

قرص جینکوتیدی خارجی کدام است؟

قرص جینکوتیدی یک محصول ایرانی است و توسط شرکت داروسازی تولید دارو تهیه و تولید می‌شود. این قرص همانند نمونه‌های خارجی به خوبی در زمینه تقویت حافظه موثر عمل می‌کند. نمونه مشابه قرص جینکوتیدی خارجی قرص جینکوبیلوبا ویتارمونیل است که در ایران و تحت لیسانس ویتارمونیل فرانسه تولید می‌شود.

بهترین زمان مصرف قرص جینکوبیلوبا چه زمانی است؟

بهترین زمان مصرف قرص جینکوبیلوبا در هنگام صبح و به همراه صبحانه است. دوز معمول برای مصرف این قرص به میزان ۴۰ میلی‌گرم جینکوبیلوبا در هر وعده و به فاصله هر ۸ ساعت می‌باشد.


  توجه: مقالات مرتبط با پزشکی و سلامت دکتر خسروی از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند، بنابراین توصیه درمانی و پزشکی محسوب نمی‌شوند. در صورتی که مشکل پزشکی دارید، لازم است تا برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید

بیشتر بخوانید:

 • با فواید و مضرات قرص جینکو تیدی آشنا شوید.
 • بهترین قرص تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر
 • گیاهان موثر در تقویت حافظه را بشناسید
یکــــ نکتـــه مــهــم  کربو کمپلکس چیست و چه خواصی دارد؟