مناسب است که بزرگسالان هر هفته 150 دقیقه فعالیت متوسط ​​یا 75 دقیقه فعالیت شدید داشته باشند. شنا یک راه عالی برای کار کردن کل بدن و سیستم قلبی عروقی است؛ چراکه یک ساعت شنا تقریباً به اندازه یک ساعت دویدن کالری می‌سوزاندآن هم بدون اینکه هیچ تاثیری روی استخوان ها و مفاصل شما داشته باشد. شنا چهارمین فعالیت محبوب در ایالات متحده است. متاسفانه در کشور ما به دلایلی از جمله فرهنگی و اقتصادی این میزان قابل توجه نیست و تاثربرانگیزتر اینکه همین میزان هم در زنان کم‌تر از مردان است. از همین رو هم داروخانه دکتر خسروی با نگاهی به فواید این ورزش فوق‌العاده لذت بخش قصد دارد به سهم خود در فرهنگ‌سازی مثبتی که به بالا رفتن میانگین سلامت و شادی جامعه کمک می‌کند گامی موثر بردارد.در اینجا می توانید نگاهی به بهترین مکمل های انرژی زا که توسط کارشناسان داروخانه دکتر خسروی گردآوری شده است نگاهی بیندازید.

با شنا کردن چه منفعتی خواهید برد؟!

1. تمام اندام‌های فرد درگیر خواهد بود.  

از بزرگترین مزایای شنا این است که واقعاً تمام بدن شما را از سر تا پا به کار می‌کشد. همچنین بدون اینکه فرد را دچار استرس کند ضربان قلبش را افزایش می‌دهد. به طور خلاصه درگیری تمام بدن شما در فرآیند شنا در تیترهای زیر آمده است:

  • افزایش ضربان قلب
  • تقویت عضلات
  • بهبود قدرت بدنی
  • ایجاد استقامت

تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که برای تنوع بخشیدن به تمرین شنای خود می‌توانید از آنها استفاده کنید:

  • کرال سینه
  • کرال پشت
  • پروانه
  • پهلو
  • و سبک آزاد

هر کدام از این سبک‌ها روی گروه‌های ماهیچه‌ای مختلف تمرکز می‌کنند و آب مقاومت ملایمی ایجاد می‌کند. مهم نیست با چه سبکی شنا می‌کنید، از بیشتر گروه‌های عضلانی خود برای حرکت بدن خود در آب استفاده خواهید کرد.

2.اندام‌های حیاتی در فرآیند شنا درگیر خواهند بود.

در حالی که عضلات شما تمرین خوبی دارند، سیستم قلبی عروقی شما نیز فعالیتش بالا خواهد بود. شنا قلب و ریه‌های شما را قوی می‌کند. محققان معتقدند که شنا ممکن است خطر مرگ شما را کاهش دهد. شناگران در قیاس با سایرین حدود نیمی از خطرات مرگ را دفع خواهند کرد. برخی مطالعات دیگر نشان داده اند که شنا ممکن است به کاهش فشار خون و کنترل قند خون کمک کند.

3. برای افراد مبتلا به جراحات، آرتریت و سایر شرایط مناسب است

بر اساس مطالعات صورت گرفته شنا می‌تواند برای افرادی که دچار آرترز، جراحت، ناتوانی و هر عارضه‌ای که تمرینات با ضربات بالا را دشوار می‌کند مناسب باشد؛ البته که مهم است قبل از شروع یا از سرگیری هر برنامه ورزشی، تأیید پزشک خود را داشته باشید. شنا حتی ممکن است به کاهش برخی از دردها یا بهبود بهبودی پس از آسیب کمک کند. یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به استئوآرتریت کاهش قابل توجهی در درد و سفتی مفاصل گزارش کردند و پس از شرکت در فعالیت‌هایی مانند شنا و دوچرخه سواری، محدودیت های فیزیکی کمتری را تجربه کردند. حتی جالب‌تر از آن، تفاوت چندانی بین این دو گروه وجود نداشت. بنابراین، به نظر می‌رسد که شنا فواید مشابهی با تمرینات زمینی دارد. اگر می‌خواهید فعالیت‌های آبی غیر شنا انجام دهید، این آب را برای افراد مبتلا به آرتریت امتحان کنید.

4. مبتلایان به آسم و بهره‌مندی از فواید شنا

محیط مرطوب استخرهای سرپوشیده، شنا را به یک فعالیت عالی برای افراد مبتلا به آسم تبدیل می‌کند. نه تنها این، بلکه تمرینات تنفسی مرتبط با این ورزش، مانند حبس نفس، ممکن است به شما کمک کند ظرفیت ریه خود را افزایش دهید و کنترل تنفس خود را به دست آورید. برخی از مطالعات گواه این ادعا هستند که شنا ممکن است خطر ابتلا به آسم را به دلیل مواد شیمیایی مورد استفاده برای درمان استخر افزایش دهد. در صورت ابتلا به آسم با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی شنا صحبت کنید و در صورت امکان به دنبال استخری باشید که به جای کلر از آب نمک استفاده می‌کند. البته نمی‌توان این پیشنهاد را به همه‌ی افراد کرد ولی اگر بضاعت مالی شما اجازه می‌دهد تعویض خانه با یک خانه‌ی دارای استخر هم بی‌فایده نخواهد بود.

5. مبتلایان به ام اس چه سودی از شنا خواهند برد؟!

افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) نیز ممکن است شنا را مفید بدانند. آب اندام ها را شناور می‌کند و به حمایت از آنها در حین ورزش کمک می‌کند. آب نیز مقاومت ملایمی ایجاد می‌کند. در یک مطالعه، یک برنامه شنای 20 هفته‌ای منجر به کاهش قابل توجه درد در افراد مبتلا به ام اس شد. این افراد همچنین با علائمی مانند خستگی، افسردگی و ناتوانی بهبود یافتند.

6. شنا متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

شنا یک راه کارآمد برای سوزاندن کالری است. یک فرد 80 کیلوگرمی در حالی که با سرعت کم یا متوسط ​​شنا می‌کند تقریباً 423 کالری در ساعت می‌سوزاند. همین فرد ممکن است تا ۷۱۵ کالری در ساعت با شنا کردن با سرعت بیشتری بسوزاند. یک فرد 100 کیلوگرمی که همین فعالیت ها را انجام می‌دهد بین 528 تا 892 کالری در ساعت می‌سوزاند. یک فرد 120 کیلویی ممکن است بین 632 تا 1068 بسوزد. برای مقایسه این اعداد با سایر فعالیت‌های کم‌تأثیر رایج، همان فرد 80 کیلویی با پیاده‌روی با سرعت 3.5 مایل در ساعت به مدت 60 دقیقه، تنها حدود 314 کالری می‌سوزاند. یوگا ممکن است فقط 183 کالری در ساعت بسوزاند.

7.بهبود اوضاع خواب با ورزش شنا

شنا ممکن است این قدرت را داشته باشید که به شما کمک کند شب بهتر بخوابید. در مطالعه‌ای بر روی افراد مسن مبتلا به بی‌خوابی، شرکت‌کنندگان افزایش کیفیت زندگی و خواب را پس از انجام تمرینات هوازی منظم گزارش کردند.نزدیک به 50 درصد از افراد مسن، سطحی از بی‌خوابی را تجربه می‌کنند، بنابراین این خبر بسیار خوبی است. این مطالعه بر روی همه انواع تمرینات هوازی، از جمله Stairmaster، دوچرخه، استخر و ورزش متمرکز بود.شنا برای طیف وسیعی از افرادی که با مسائل فیزیکی سروکار دارند که باعث می‌شود سایر ورزش‌ها، مانند دویدن، جذابیت کمتری داشته باشند، قابل دسترسی است. شنا انتخاب خوبی برای افراد مسن تر برای بهبود خواب خود است.

8. شنا موجب خوش خلقی فرد می‌شود!

محققان گروه کوچکی از افراد مبتلا به زوال عقل را ارزیابی کردند و پس از شرکت در یک برنامه 12 هفته‌ای آبزیان، بهبودی در خلق و خوی خود مشاهده کردند. شنا و تمرینات آبی فقط از نظر روانی برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید نیستند. نشان داده شده است که ورزش باعث تقویت خلق و خوی افراد دیگر نیز می شود.

9. استرس خود را به آب بسپارید.

محققان گروهی از شناگران را بلافاصله قبل و بعد از شنا در YMCA در شهر نیو تایپه تایوان مورد بررسی قرار دادند. از 101 نفر مورد بررسی، 44 نفر گزارش دادند که افسرده خفیف و احساس استرس مرتبط با زندگی سریع داشتند. پس از شنا، تعداد افرادی که هنوز احساس استرس داشتند به تنها هشت نفر کاهش یافت. اگرچه نیاز به تحقیقات بیشتری است اما تا همین جا هم محققان به این نتیجه رسیدند که شنا یک راه بالقوه قدرتمند برای کاهش سریع استرس است.

10. شنا یک ورزش ایمن برای زنان باردار

زنان باردار و نوزادانشان نیز می‌توانند پاداش‌های شگفت انگیزی از شنا دریافت کنند. در یک مطالعه بر روی حیوانات، نشان داده شد که شنای یک موش مادر رشد مغز را در فرزندانش تغییر می‌دهد. حتی ممکن است از نوزادان در برابر نوعی مشکل عصبی به نام هیپوکسی-ایسکمی محافظت کند، برای تایید منفعت‌های آن تحقیقات در حوزه انسانی باید بیشتر شود. جدای از فواید بالقوه برای کودک، شنا فعالیتی است که می‌تواند در هر سه سه ماهه انجام شود. البته مراقب شنا کردن در استخرهای کلردار در دوران بارداری باشید که هیچ اثر نامطلوبی بر شما و جنین نخواهند داشت. در واقع، زنان بارداری که در اوایل تا اواسط بارداری شنا می‌کنند، خطر زایمان زودرس و نقایص مادرزادی کمتری دارند.به خاطر داشته باشید که در حالی که شنا به طور کلی در دوران بارداری ایمن تلقی می شود، برخی از زنان ممکن است به دلیل عوارض بارداری محدودیت فعالیت داشته باشند. قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید و اگر عوارضی دارید، در مورد فعالیت های ایمن بپرسید.

11. شنا کردن فوق‌العاده برای بچه‌ها

کودکان به حداقل 60 دقیقه ورزش هوازی روزانه نیاز دارند. نیازی هم نیست که مثل یک کار طاقت فرسا باشد. شنا یک فعالیت سرگرم کننده است و لزوماً مانند تمرین رسمی نیست. فرزند شما می‌تواند یا در کلاس‌های آموزشی شنا ثبت نام کند و یا بخشی از یک تیم شنا باشد. زمان شنای بدون ساختار که کودک آن را به شکل یک تفریح و ورجه وجه کردن می‌بیند گزینه محکم دیگری برای حرکت دادن بچه‌ها است.

12. شنا ورزشی مقرون به صرفه

شنا ممکن است یک گزینه ورزشی مقرون به صرفه در مقایسه با برخی دیگر مانند دوچرخه سواری باشد. بسیاری از استخرها نرخ‌های معقولی را برای عضویت در نظر می‌گیرند. با خواندن این سطر شاید لب‌هایتان آویزان شده باشد و با تشر پرسیده باشید کدام ارزانی؟! حق دارید. ما فقط در مقام قیاس با سایر فعالیت‌های ورزشی می‌گوییم ورزش مقرون به صرفه‌تری است.

آمادگی برای شروع شنا

برای شروع شنا، ابتدا باید یک استخر در نزدیکی خود پیدا کنید. بسیاری از سالن‌های ورزشی و مراکز اجتماعی، زمان‌های شنای دور و بر و همچنین کلاس‌های ایروبیک در آب و دویدن در آب را ارائه می‌دهند. ممکن است بخواهید لیستی از امکانات منطقه خود که دارای استخر هستند تهیه کنید و ببینید کدام یک برای سبک زندگی و بودجه شما مناسب است. لازم است پیش از استارت جدی این ورزش خود را در برخی موضوعات قوی کنید:

تقویت عضلات:

بهتر است چند روز یا چند هفته پیش از ثبت نام در استخر نزدیک منزلتان در منزل شروع به تقویت عضلات خود کنید، شاید حتی ترجیح بدهید با انجام برخی حرکات مقاومتی روی عضله‌های خود کار کنید مهم است عضلات شما قبل از برخورد با آب قوی شده باشند. حرکاتی مانند کشش با کمک یا بدون کمک، تا تکرارهای دو رقمی را امتحان کنید. اسکات و ددلیفت با وزن بدن یا پرس بالای سر نیمی از وزن بدن نیز تمرین خوبی هستند.

آموزش شنا:

اگر مبتدی هستید پیشنهاد می‌کنیم پیش از اینکه دلزدگی ناشی از عدم مهارت به سراغتان بیاید و پس از مدتی در آب بالا و پایین پریدن بی خیال باقی شهریه‌ی پرداختی خود شوید و عطای شنا کردن را به لقایش ببخشد خوب است با گذراندن دوره‌های شنا، که در محیط‌های خصوصی یا گروهی ارائه می‌شونداین مهارت را در خود تقویت کنید. مهم است با یادگیری تکنیک‌های تنفسی از خطرات احتمالی خفه شدن در آب هم پیشگیری کنید.

رعایت قوانین استخر هم شاید نشانه‌ی شخصیت شما باشد:)

هنگامی که در آب هستید، حتماً آداب استخر را رعایت کنید. اغلب خطوط آهسته، متوسط ​​و سریع وجود دارد. از نجات غریق بپرسید کدام خط است تا سرعت مناسب خود را پیدا کنید.اگر می‌خواهید از جلوی شخصی عبور کنید، این کار را در سمت چپ انجام دهید. هنگام ورود و خروج از استخر، سعی کنید از اقداماتی که باعث ایجاد امواج یا تداخل با سایر شناگران می‌شود، مانند پریدن خودداری کنید. همچنین ممکن است بخواهید ناخن‌ها و ناخن‌هایتان را کوتاه کنید تا از خراشیدن تصادفی سایر شناگران جلوگیری کنید.

خطرات احتمالی شنا

شنا برای اکثر افراد بی‌خطر است. مانند هر تمرین دیگری، شنا کردن نیز خطرات خاصی دارد. اگر آسیب دیدید یا شرایط پزشکی خاصی دارید، حتما قبل از شنا با پزشک خود مشورت کنید. به طور کلی، ایده خوبی است که هر زمان که یک برنامه ورزشی جدید را شروع می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس ممکن است در آب کلردار استخر بیشتر تحریک شوند. پزشک شما بهترین منبع شما برای دستورالعمل های منحصر به فرد برای سلامتی شماست.

ایمنی شنا

نکات ایمنی شنا زیر می تواند به کاهش خطر شنا کردن کمک کند:

در مناطقی که برای شنا تعیین شده است، مانند استخرها و بخش‌هایی از دریاچه‌ها و دیگر آب‌ها شنا کنید. در صورت امکان در مناطقی که تحت نظارت ناجیان غریق است شنا کنید.اگر با نظارت نجات غریق شنا نمی کنید، یک دوست بیاورید.اگر در این ورزش تازه کار هستید، آموزش شنا را در نظر بگیرید. شما می توانید از طریق صلیب سرخ و از طریق برنامه های دیگر در منطقه خود در کلاس های مناسب سن ثبت نام کنید.اگر دوست دارید در فضای باز شنا کنید برای محافظت از پوست خود از کرم ضد آفتاب حداقل SPF 15 یا بالاتر استفاده کنید. همچنین ممکن است بخواهید بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر از شنا کردن خودداری کنید. زمانی که خورشید در بالاترین سطح آسمان قرار دارد. درباره انتخاب ضد آفتاب بیشتر بدانید.نوشیدن آب را فراموش نکنید، حتی اگر تشنه نیستید. ممکن است از آب احساس خنکی کنید، اما ممکن است هنگام شنا دچار کم آبی شوید. مقدار زیادی آب بنوشید و از نوشیدنی های حاوی الکل یا کافئین خودداری کنید.کودکان باید همیشه در نزدیکی آب تحت نظارت باشند. هرگز اجازه ندهید کودکان به تنهایی شنا کنند تا از خطر غرق شدن در امان بمانند.

جمع‌بندی:

پس از اینکه آموزش لازم را برای شروع شنا دیدید و آماده بودید تا از این فواید دوازده‌گانه در راستای بالا بردن کیفیت زیست خود بهره ببرید پیشنهاد می‌کنیم با 20 تا 40 دقیقه شنا تمرین خود را شروع کنید و شاهد باید که چگونه  ضربان قلب شما را بالا نگه می دارد، امتحان کنید. نوشیدن آب فراوان و استراحت در صورت لزوم را فراموش نکنید.

یکــــ نکتـــه مــهــم  روتارین، نرم کننده سنتی گلو