پیشگیری از سرماخوردگی کودکان در مدرسه

اول مهر و شروع فصول سرد سال برای بعضی از والدین بیشتر از اینکه یادآور درس و مدرسه باشد یادآور سرماخوردگی های مکرر کودکان است و به دنبال راهی هستند برای پیشگیری از سرماخوردگی کودکان در مدرسه.

اغلب والدین با دیدن علائم سرماخوردگی در کودک دست به کار می شوند و سراغ جعبه دارویی کوچک موجود در خانه می روند و داروهایی مثل آنتی بیوتیک یا شربت ضد سرفه به او می دهند تا بتوانند علائم سرماخوردگی در کودک را تسکین دهند.
سرماخوردگی در اغلب موارد یک عفونت ویروسی حاد است که بدون نیاز به آنتی بیوتیک و با درمانهای نگهدارنده بهبود می یابد.

به تشخیص پزشک و داروساز اعتماد کنید و درخواست آمپول و آنتی بیوتیک نکنید.

سرماخوردگی کودکان و دارو

به خاطر داشته باشید که از سال ۲۰۰۸ سازمان غذا و داروی آمریکا FDA حتی مصرف داروهای OTC (بدون نیاز به نسخه) سرما خوردگی و سرفه را برای کودکان زیر چهار سال ممنوع کرده است.

معمولا کودکان ۶ تا ده بار در سال دچار سرماخوردگی می شوند . کودکان در سن دبستان و پیش دبستانی ممکن است تا ۱۲ بار در سال مبتلا به سرماخوردگی بشوند که بیشتر در فصول سرد سال اتفاق می افتد.

سرماخوردگی در کودکان از چه نوعی است؟

هر کودک ممکن است در طول سال با چند ویروس مختلف سرما بخورد. بیش از 200 نوع ویروس سرماخوردگی وجود دارد. شایع ترین نوع ویروس، رینوویروس است. این ویروس در فصل پاییز و زمستان فعال تر است. کودکان در سن کم ممکن است 8 6 بار سرما بخورند. تعدد سرماخوردگی در 15 10 درصد کودکان به 12 بار در سال می رسد. البته غیرطبیعی محسوب نمی شود. این حالت را در کودکانی که به مهد می روند بیشتر مشاهده می کنیم.

ویروس از چه راه هایی وارد بدن می شود؟

ویروس از طریق سرفه، عطسه، حرف زدن، تماس با اشیایی که در دسترس چند نفر است مثل لیوان، گوشی تلفن، در یخچال و… منتقل می شود. ویروس در محیط خارج از بدن و روی اشیا به مدت 2 ساعت زنده می ماند.

علائم سرماخوردگی کودکان

کودکان ابتدا احساس ناراحتی و خراش گلو دارند و بعد آبریزش بینی و انسداد به آن افزوده می شود. خراش و درد گلو زود بهبود می یابد. ترشح های بینی هم شفاف است. 30 درصد از کودکان سرفه هم دارند.

آیا تغییر رنگ ترشح های بینی در کودک می تواند نشانه وجود عفونت در مجاری هوایی باشد؟

ترشح های بینی به تدریج تغییر رنگ می دهد و به رنگ سبز در می آید. این وضعیت طبیعی است و نشانه عفونت سینوس ها نیست و جای نگرانی ندارد.

طول مدت سرماخوردگی در کودکان چقدر است؟

سرماخوردگی معمولی در کودکان یک هفته طول می کشد ولی در بعضی از کودکان تا 12 روز هم طول می کشد.

کدام بیماری ها در کودک علائمی مشابه سرماخوردگی دارند؟

بیماری هایی مانند آلرژی، سینوزیت، لوزه سوم و… علائمی مانند سرماخوردگی در کودک ایجاد می کنند. آلرژی مانند سرماخوردگی ممکن است با خارش گلو و بینی، آبریزش بینی، سرفه و گرفتگی بینی همراه باشد.

سینوزیت نیز با تب، سردرد، ادم و تورم اطراف چشم و تشرح های چرکی بینی و پشت حلق همراه است. البته این علائم بیش از 2 هفته طول می کشد. لوزه سوم نیز گاهی علائمی مانند سرماخوردگی ایجاد می کند ولی شاخص ترین علامت در کودکانی که لوزه سوم دارند، خرخر است. گاهی نیز کودکان اجسامی را داخل بینی می برند که ممکن است باعث عفونت در مجرا شود. البته این ترشح یکطرفه، بدبو و طول کشیده است.

پیشگیری از سرماخوردگی کودکان در مدرسه به خصوص میان دانش آموزان

باید به کودکان مدرسه ای آموزش داد تا مرتب دست هایشان را بشویند. جدا کردن حوله و مسواک های کودکان نیز کمک کننده است. انداختن یک حبه سیر رد غذا به صورت پخته و استراحت کافی کودک، کم کردن استرس ناشی از ترس و تغذیه مناسب و خوردن میوه تازه باعث قوی تر شدن سیستم ایمنی می شود.

قرص و شربت های تقویت سیستم ایمنی بدن مانند شربت ایمیون پلاس بهترین مکمل های تقویتی برای پیشگیری از سرماخوردگی کودکان در مدارس و مهدهای کودک هستند.

کودکانی که برای اولین بار وارد مهد کودک یا مدرسه می شوند ممکن است چند بار و به فاصله کمی دچار سرماخوردگی شدید شوند. چون هیچ تماسی با ویروس های مختلف نداشته اند ولی در سرماخوردگی های بعدی علائم کمتری را نشان می دهند. باید به کودکان آموزش داد تا ترشح های بینی را تخلیه کنند و دستمال آلوده را در سطح زباله بیندازند.

مسئولان مدارس حتما باید به این نکته توجه داشته باشند و در دستشویی ها صابون مایع قرار دهند و دانش آموزان را نسبت به شستشوی دست ها تشویق کنند. خانواده ها نیز نباید کودک تب دار را به مدرسه بفرستند.

تسکین علائم سرماخوردگی کودکان در مدرسه

همان طور که می دانیم سرماخوردگی در کودکان یا بزرگسالان درمان ندارد و درمان ها صرفا تسکینی هستند اما درمان های تسکینی در کودکان نیازمند ملاحظاتی است. دادن شربت سرفه به کودکان کمتر از 2 سال به ویژه کمتر از 1 سال ممنوع است.

برای کودکان بالای 1 سال می توان شربت سرفه عسل تجویز کرد. حتی می توان مقدار کمی عسل را با چند قطره آبلیموی تازه مخلوط کرد و به کودک داد. مصرف مایعات گرم و غرغره کردن با آب نمک برای کاهش خارش و سوزش گلو مفید است. داروهای گیاهی مانند دمنوش آویشن نیز به بهبود سرفه کمک می کند.

برای گرفتگی بینی کودک هم می توان از قطره های بینی استفاده کرد. دادن سوپ مرغ، آش، شیر، غذاهای گرم، آب میوه تازه و لیموشیرین برای کودک مفید است ولی باید از دادن غذاهای سرخ کردنی، ترش، تند و غذاهای سرد مانند بستنی و آب سرد به کودک خودداری کرد.

چه زمانی سرماخوردگی کودکان جدی است؟

کودکانی که بی قرارند، تب بالا، سرفه های شدید، گوش درد، خس خس سینه و تنگی نفس دارند و علائمشان بیشتر از 10 روز طول کشیده را حتما باید به پزشک ارجاع داد.

سرفه های پایدار نشانه چه مشکلی در کودک است؟

بعضی از کودکان به خصوص آنهایی که دچار آلرژی، آسم و لوزه سوم هستند مجاری هوایی حساسی دارند و با ورود ویروس به مجاری راه های هوایی حساس تر می شود. این کودکان ممکن است تا مدت ها بعد از پایان سرماخوردگی سرفه های خشکی داشته باشند. اگر سرفه بیشتر از 2 هفته طول بکشد بهتر است با پزشک در این باره مشورت شود. لازم به ذکر است استفاده از اسپری های خوشبوکننده، سیگار و اسپند شدت سرفه را افزایش می دهد. اگر سرفه خلط دار باشد احتمال سینوزیت کودک مطرح است.

درمان خانگی سرماخوردگی کودکان

درمانهای توصیه شده برای سرماخوردگی شامل بخور سرد، اسپری نرمال سالین برای مرطوب نگه داشتن مجاری و مخاط تنفسی ناحیه بینی ، مصرف مایعات فراوان و استراحت کافی است.

حساسیت‌های تنفسی و سرماخوردگی معمولاً نشانه‌های یکسانی از جمله آبریزش بینی، گرفتگی گلو، سرفه و عطسه دارند. به همین دلیل هم معمولاً شربت‌های ضد سرفه و سرماخوردگی قادرند علائم حساسیت را نیز از بین ببرند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که پاییز یا زمستان را با سرماخوردگی شروع می‌کنید، بهترین شربت سرماخوردگی کودکان را که قبلا معرفی کردیم و البته قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان را حتما تهیه کنید.

در صورت تب مصرف استامینوفن بلامانع است. در کنار رعایت موارد پیشگیری و بهداشتی که باعث کاهش ابتلا و انتقال بیماری می شود ، طب هومیوپاتی میتواند دوره بیماری و تعداد موارد ابتلا را کاهش دهد.

کودک سرماخورده ی من به مدرسه برود یا نرود؟

اگر فرزند شما علائمی شبیه تو دماغی حرف زدن و سرفه یا گلودرد دارد، احتمالا در مدرسه و از دوستانش بیماری را گرفته است.

در صورت مشاهده موارد زیر، اجازه ندهید کودک تان به مدرسه برود:

  1. اگر فرزند شما تب دارد. تب 38 درجه و بالاتر از آن، علامت وجود بیماری است. در این صورت نباید بگذارید فرزندتان به مدرسه برود.
  2. اگر تصور می‌کنید حال کودک تان به اندازه کافی خوب نیست و توانایی فراگیری درس ندارد، اجازه ندهید به مدرسه برود.

مجموعه روش های درمانی و پیشگیری از آنفولانزا در کودکان زیر 12 سال

یکــــ نکتـــه مــهــم  بهترین شربت تقویتی برای کودکان کم اشتها کدام است؟