لاک ناخن

شاید بتوان گفت امروزه یکی از متنوع ترین کالاهای آرایشی موجود در بازار، لاک ناخن می‌باشد. تنوع در رنگ و طرح هایی همچون اکلیلی، براق و یا مات سبب شده تا لاک ناخن به یکی از پرطرفدارترین محصولات تبدیل شود.

شاید بتوان مهم ترین ویژگی یک لاک خوب را تسریع در فرایند خشک شدن، ماندگاری، بافت یکدست و رنگ جذاب آن دانست. گاهی حتی طراحی زیبای بسته بندی نیز در جلب توجه مشتری نقش مهمی را ایفا می کند.

اگر لاک رقیق باشد بروی ناخن پخش شده. همچنین اگر لاک خیلی غلیظ باشد به صورت لایه لایه بر روی ناخن قرار می گیرد. لایه خشک باید صاف و بدون نقطه، حباب یا ناهمواری بر روی ناخن باشد.

لاک ناخن

لاک ناخن از چه چیزی تشکیل شده ؟

لاک ناخن زمانی که بر روی ناخن خشک می‌شود، قشر نازکی از نيترو سلولز، پلاستيی سايزر، رزين و ‏رنگينه به جا می گذارد.

نيتروسلولز قشر نازک براقی ايجاد می کند. پلاستيی سايزر از ‏شکنندگی اين قشر نازک می کاهد. رزين، سبب بهتر چسبيدن آن به ناخن می شود. افزودن عطر به لاک ناخن، بوی اجزای آن را ‏می پوشاند.

پاک کننده لاک

حلال پاک کننده ناخن باید از ماده ای تشکیل شده باشد که قشر نازک لاک را پاک کند. به همین سبب این پاک کننده ها اغلب از جنس استون یا اتیل استات می‌باشند. مواد تشکیل دهنده لاک ناخن و همچنین پاک کننده آن به شدت اشتعال پذیر است. بنابر این مراقب باشید تا این گونه مواد در مجاورت شعله قرار نگیرند.

چند نکته دیگر مرتبط با لاک ناخن

  • برخی از مواد تشکیل دهنده لاک، در برخی افراد ایجاد حساسیت می کند. در این موارد اطراف ناخن قرمز شده و یا زخم می شود.
  • در لاک ناخن تولوئن وجود دارد که با جذب از طریق پوست می تواند سلامتی افراد را به خطر بیاندازد. اگر چه جذب این ماده بسیار اندک است اما تحقیقات نشان داده که می تواند موجب دیابت نیز شود.
  • در افرادی که مدام با لاک ناخن سر و کار دارند، حساسیت های ریوی دیده شده است. لذا مکان استفاده از لاک ناخن باید از تهویه مناسبی برخوردار باشد.
  • در دوران بارداری ممکن است بعضی از خانم ها به برخی موادی که قبلاً حساسیت نشان نمی دادند، حساسیت نشان دهند. این عارضه خطرناک نبوده و بعد از بارداری بسیار کم تر می شود. علت این عارضه تغییرات هورمونی در آن دوران می‌باشد.

سخن پایانی

ناخن ها عضوی از بدن هستند که حساسیت های خود را دارند. به نحوی که اگر مراقبت صحیحی از آن ها انجام نگیرد و یا محصولات مراقبتی و حتی آرایشی با کیفیت مطلوب استفاده نشود، منجر به شکنندگی، خوردگی، زبری، پوسته پوسته شدن و عدم کیفیت ناخن می شود. به همین علت است که استفاده از محصولات مراقبتی از پوست دست و ناخن و همچنین لوازم آرایشی مناسب پیشنهاد می شود.

یکــــ نکتـــه مــهــم  آیا تغییرات مخاط دهانه رحم می تواند نشانه اولیه بارداری باشد؟