این روزها عموم مردم بخصوص جوانان اهمیت بیشتری به تناسب اندام خود می دهند و حضور پررنگ آن‌ها در باشگاه‌های ورزشی نشان دهنده این است که به دنبال دستیابی به فرم بدنی مناسبی هستند. با این حال انجام تمرینات ورزشی به تنهایی نمی تواند در کوتاه مدت نتیجه مشهودی در شرایط فیزیکی فرد ایجاد کند و به همین دلیل خرید مکمل در بین بدنسازان رواج پیدا کرده است.

گینرها یکی از این مکمل‌ها هستند که با کمک به افزایش وزن و حجم بدنی فرد، مسیر او در دستیابی به فرم بدنی زیباتر و ورزیده‌تر را هموار می کنند. اما نکته ای که در خصوص این مکمل ها بسیار حائز اهمیت است روش مصرف آن می باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در ابتدا تعریف دقیقی از این مکمل داشته و در ادامه به بررسی تمامی مواردی که در زمینه طریقه و نحوه مصرف گینر باید به آن توجه نمایید بپردازیم. گینر چند کیلو وزن میدهد؟  تاثیر گینر بعد از چند روز مشخص میشود؟ 

اگر شما نیز از علاقه مندان به بدنسازی هستید و یا قصد خرید گینر اصل را دارید حتما این مقاله را، که توسط داروخانه اینترنتی داروخانه دکتر خسروی نوشته شده است، تا انتها بخوانید تا با آگاهی بیشتر از این محصولات بتوانید نتیجه مطلوب تری را از مصرف آن‌ها دریافت نمایید.

محتوا پنهان
1 خلاصه ای در مورد مکمل گینر
2 بهترین زمان مصرف گینر چه هنگامی است؟
3 بهترین روش و مقدار مصرف گینر در هر وعده چقدر است؟

3.1 نحوه مصرف گینر با شیر
3.2 طریقه مصرف کراتین با گینر
3.3 مصرف گلوتامین با گینر
4 چه افرادی به مصرف گینر نیاز دارند؟
5 جمع بندی
6 سوالات متداول در مورد نحوه مصرف گینر

6.1 گینر چند کیلو وزن می دهد؟
6.2 تاثیر گینر بعد از چند روز مشخص می شود؟
6.3 یک اسکوپ گینر چند گرم است؟
6.4 یک اسکوپ گینر چند قاشق غذاخوری است؟
6.5 نحوه حل شدن گینر در آب به چه صورت است؟

خلاصه ای در مورد مکمل گینر

گینرها نوع ویژه‌ای از مکمل های بدنسازی هستند که دارای ترکیبی از کربوهیدرات، پروتئین، چربی و برخی ریز مغذی ها می باشند. این محصولات بر اساس تفاوت هایی که در فرمولاسیون خود دارند به دو دسته افزایش دهنده وزن (Weight Gainer) و افزایش دهنده حجم (Mass Gainer) تقسیم می شوند.

نمونه های افزایش دهنده وزن با دارا بودن ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ کالری در هر سروینگ موجب افزایش وزن شده و نمونه های افزایش دهنده حجم به دلیل دارا بودن پروتئین زیاد در فرمولاسیون خود موجب افزایش حجم عضلات، بهبود فرایند ریکاوری و رشد عضلات جدید می شوند.

اگر مایل هستید در مورد این مکمل بیشتر بدانید، در مقاله ای تحت عنوان مکمل گینر چیست توضیحات کاملی را ارائه کرده ایم.

بهترین زمان مصرف گینر چه هنگامی است؟

بهترین زمان مصرف مکمل گینر
بهترین زمان مصرف مکمل گینر

به صورت کلی برای اینکه از فواید گینر بیشترین بهره را ببرید، بهترین زمان مصرف مکمل گینر در ۴ زمان اصلی ( هر دفعه ۱ وعده) می باشد. 

یکــــ نکتـــه مــهــم  معرفی اسپری بینی گیاهی آلرگل (اسپری بینی ضد حساسیت)

این ۴ زمان عبارتند از:

 • صبح ها (بین وعده غذایی صبحانه و ناهار)
 • نیم ساعت پیش از شروع تمرینات ورزشی
 • بلافاصله پس از تمرینات ورزشی
 • پیش از خواب

البته در صورتی که قصد استفاده زیاد از این محصولات را ندارید می توانید پس از مشورت با پزشک، متخصص تغذیه و یا مربی بدنسازی خود وعده های قبل تمرین یا قبل خواب را حذف نمایید.

بهترین روش و مقدار مصرف گینر در هر وعده چقدر است؟

بهترین طریقه مصرف گینر
بهترین طریقه مصرف گینر

به عنوان یک دستور مصرف عمومی برای بهترین دوز، نحوه و طریقه مصرف گینر می توانید در روزهای تمرین ۱ الی ۲ پیمانه از محصول (حدودا ۳۵ الی ۷۰ گرم) را در ۲۵۰ میلی لیتر (یک لیوان) نوشیدنی مورد علاقه خود (آب، شیر، آبمیوه و …) حل نموده و به دفعات (۳ الی ۴ بار در روز) مصرف نمایید.

در روزهای غیر تمرین نیز با توجه به وعده غذایی روزانه خود و بر اساس نظر مربی خود می توانید دوز، شیوه مصرف را تعیین نموده و به مصرف آن بپردازید. نکته دیگری که در خصوص مقدار مصرف گینر باید به آن اشاره نماییم این است که که این مکمل ها به تنهایی نمی توانند نیاز روزانه بدن را تامین نمایند و به همین دلیل لازم است تا در کنار مصرف آنها رژیم غذایی مناسبی هم داشته باشید. ضمنا به دلیل آنکه حجم پروتئین، کربوهیدرات و چربی موجود در رژیم غذایی افراد متفاوت است، بهتر است با توجه به رژیم غذایی روزانه خود و نظر مربی بدنسازی‌تان بهترین مقدار مصرف را تعیین نمایید.

نکته دیگری که در خصوص روش مصرف این مکمل باید به آن اشاره نماییم این است که مصرف این محصولات به همراه مواد دیگری از قبیل شیر و گلوتامین و یا استفاده از آن بدون داشتن فعالیت بدنی خاص موجب می شود روش مصرف آنها متفاوت باشد. در ادامه به بررسی جداگانه هر یک از این شرایط می پردازیم.

نحوه مصرف گینر با شیر

نحوه مصرف گینر با شیر
نحوه مصرف گینر با شیر

به صورت عمومی توصیه می شود که قبل و پس از تمرینات ورزشی که بدن نیاز به دریافت سریع مکمل ها دارد از آب و صبح ها و آخر شب که بدن نیاز به جذب آرام و بیشتر پروتئین دارد از شیر استفاده نمایید. مصرف این مکمل با شیر یا آب بیشتر به هدف نهایی شما بستگی دارد.

استفاده از این محصولات به همراه شیر می تواند مجموع پروتئین و کالری دریافتی را افزایش دهد و در کل تاثیر بیشتری در افزایش وزن و حجم بدنی داشته باشد. با این حال توانایی بدن برای دریافت پروتئین نیز محدود است و اگر میزان پروتئینی که از طریق مصرف همزمان گینر و شیر دریافت می نمایید بیشتر از نیاز روزانه بدنتان باشد، بخش اضافی آن از بدن دفع خواهد شد.

علاوه بر این، مصرف مکمل های ورزشی دارای پروتئین به همراه شیر می تواند موجب کاهش سرعت جذب ولی افزایش میزان پروتئین جذب شده شود. در طرف مقابل، استفاده از این محصولات با آب سرعت جذب را افزایش می دهد ولی ممکن است مقدار پروتئینی که در مجموع دریافت می نمایید را کمتر کند.

یکــــ نکتـــه مــهــم  قویترین گیاه ضد بلغم کدام است؟

طریقه مصرف کراتین با گینر

مصرف گینر با کراتین بهتر است ؟ تقریبا تمامی گینرها در فرمولاسیون خود حاوی کراتین بوده و به همین دلیل تمامی افرادی که از گینرها استفاده می کنند به نوعی مصرف کننده کراتین نیز می باشند و دیگر احتیاج نخواهند داشت به عنوان یک مکمل جداگانه از آن استفاده نمایند. با این حال، مصرف کراتین با گینر به صورت دو مکمل ورزشی جداگانه می تواند اثرگذاری هریک از این دو محصول را افزایش داده و با شدت بخشیدن به فرایند عضله سازی موجب دستیابی سریعتر شما به فرم بدنی ایده‌آل شود.

کراتین نوعی مکمل عضله ساز است که از پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین مکمل های ورزشی می باشد. البته بدن هر فرد به صورت طبیعی مقداری کراتین را با استفاده از آمینو اسیدهای گلیسین و آرژنین تولید می نماید. با این حال ورزشکاران نیاز بیشتری به کراتین داشته و به همین دلیل با استفاده از مکمل های کراتین می توانند فرایند عضله سازی را شدت بخشند.

علاوه بر این، مصرف همزمان کراتین و گینر می تواند قدرت و توان بدنی را نیز افزایش دهد و از طریق کمک به انجام بهتر و بیشتر فعالیت های ورزشی موجب پیشگیری از ایجاد ضعف و خستگی در اثر فعالیت بدنی شود.

مهم ترین مزایای مصرف همزمان گینر و کراتین عبارت است از

 • تولید انرژی بسیار بالا
 • افزایش بیشتر حجم عضلات
 • افزایش سرعت ریکاوری بدن
 • افزایش استقامت و قدرت بدنی
 • افزایش میزان و شدت پروتئین ‌سازی

برای دریافت نتیجه مطلوب نیز می توانید کراتین را قبل و گینر را پس از تمرینات ورزشی خود مصرف نمایید.

مصرف گلوتامین با گینر

شیوه مصرف گینر با گلوتامین
شیوه مصرف گینر با گلوتامین

در خصوص طریقه و نحوه مصرف گینر با گلوتامین باید به این نکته توجه نمایید که مصرف گلوتامین پیش و پس از تمرینات ورزشی می تواند سرعت متابولیسم را افزایش داده و موجب سوخته شدن سریعتر بافت چربی بدن شود. همین موضوع سبب می شود فرد به دلیل از دست دادن بافت چربی ذخیره شده در بدن کمی کاهش وزن را تجربه نماید. با این حال این کاهش وزن به معنای لاغر شدن فرد نمی باشد. چرا که گلوتامین می تواند سرعت رشد عضلات را شدت بخشیده و به این ترتیب فرد ورزشکار وزنی کمتر ولی حجم بدنی بیشتری داشته باشد.

به همین دلیل اگر هدف اصلی شما از مصرف گینرها صرفا افزایش وزن است، شاید استفاده همزمان آن با گلوتامین چندان برایتان مطلوب نباشد. اما اگر به دنبال دستیابی به فرم بدنی بهتر و افزایش حجم می باشید، مصرف همزمان این دو مکمل می تواند از طریق ذخیره آب و املاح در سلول‌های عضلانی موجب افزایش حجم ماهیچه های شما شود.

با توجه به اینکه مصرف گلوتامین به عنوان یک مکمل ورزشی می تواند موجب بازسازی ذخایر تخلیه شده گلیکوژن، کاهش دردهای عضلانی ناشی از تمرینات شدید بدنی و نیز تسریع فرایند ریکاوری شود بسیاری از ورزشکاران تمایل دارند تا در کنار گینرها از این مکمل نیز استفاده نمایند. البته گلوتامین که فراوان‌ترین اسیدآمینه‌ آزاد بدن است به صورت طبیعی در بدن تمامی افراد ساخته شده و در بسیاری از مواد غذایی نیز یافت می شود. این اسید آمینه که دارای دو فرم ال- گلوتامین و دی گلوتامین است نقش مهمی در بسیاری از فرایندهای بدن داشته و برای عضله سازی، ساخت پروتئین و افزایش استقامت بدن مورد نیاز است.

یکــــ نکتـــه مــهــم  قرص جینکو تیدی برای چه بیماری است؟

خرید گینر اصل

چه افرادی به مصرف گینر نیاز دارند؟

همانطور که بیان شد، فرمولاسیون این محصولات متفاوت بوده و مصرف آن ها می تواند نتایج مختلفی را با خود به همراه داشته باشد. با این حال به صورت کلی افراد زیر بیشترین تاثیر مثبت را از مصرف آنها دریافت خواهند کرد:

 • افرادی که اشتهای کافی برای مصرف مواد غذایی ندارند.
 • افرادی که به هر دلیل میزان کربوهیدرات مصرفی‌شان در طول روز بسیار پایین است.
 • ورزشکاران غیر حرفه ای که مایل به افزایش وزن و یا حجم بافت عضلانی خود هستند.
 • افرادی که به دلیل برنامه روزانه شلوغ و پر کار خود زمان کافی برای مدیریت صحیح رژیم غذایی خود را ندارند.
 • افراد لاغری که به سختی افزایش وزن پیدا می کنند (هارگینرها) و یا میزان کالری دریافتی آن ها در طول روز کم است.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله بررسی شد، نحوه و طریقه مصرف گینر برای حصول بهترین نتیجه تا حد زیادی به نوع مکمل، هدف شما از مصرف محصول و استفاده از آن همراه و یا بدون مواد دیگری از قبیل کراتین، گلوتامین و … است. ضمنا لازم است تا در هنگام تعیین دوز مصرف سبک زندگی خود و برنامه ورزشی‌تان را نیز در نظر گرفته و به به این ترتیب بهترین میزان مصرف را برای خود تعیین نمایید تا دچار اثرات منفی مانند چاقی های موضعی نشوید.

سوالات متداول در مورد نحوه مصرف گینر

گینر چند کیلو وزن می دهد؟

اگر هر روز یک شیک گینر مصرف کنید روزانه ۱۲۵۰ کالری دریافت خواهید کرد. با این مقدار کالری می توانید هر هفته یک کیلو وزن اضافه کنید.

تاثیر گینر بعد از چند روز مشخص می شود؟

بسیاری از بدنسازان بعد از ۳ تا ۴ هفته تاثیر گینر را به وضوح می بینند. کیفیت تغذیه و تمرین می تواند این زمان را کمتر یا بیشتر کند.

یک اسکوپ گینر چند گرم است؟

هر اسکوپ گینر حدود ۳۵ تا ۴۵ گرم است. این مورد را در هنگام بررسی طریقه مصرف گینر باید مد نظر قرار دهید.

یک اسکوپ گینر چند قاشق غذاخوری است؟

یکی از چالش هایی که بدنسازان در خصوص روش مصرف گینر دارند این است که نمی دانند یک اسکوپ گینر چند قاشق غداخوری است. واقعیت این است که قاشق غداخوری معیار خوبی برای سنجش میزان گینر مصرفی نیست و حتما لازم است از اسکوپ استفاده شود.

نحوه حل شدن گینر در آب به چه صورت است؟

پودر گینر را داخل آب بریزید و شیک را آنقدر تکان دهید تا گینر کاملا در آب حل شود و یک شیک یکنواخت به دست بیاید.