چه تحقیقات قبلی و چه تحقیقات جدیدتر حاکی از این است که قهوه می‌تواند شما را متمرکزتر کند اما خلاق‌تر نمی‌کند علت چیست؟ در این مقاله‌ی کوتاه با استناد به تحقیقات علمی، این موضوع بررسی می‌شود. با وبلاگ داروخانه دکتر خسروی همراه باشید.

چرا قهوه فقط می‌تواند شما را متمرکزتر کند و نه خلاق‌تر

سطح حساسیت افراد نسبت به

متفاوت است و از شخصی به شخص دیگر نتایج یک آزمایشِ یکسان در این مورد می‌تواند متفاوت باشد.

قهوه‌ای که صبح‌ها نوش جان می‌کنید قادر است تمرکز و قدرت حل مشکلات توسط شما را افزایش بدهد، اما احتمالاً تأثیر مهمی روی میزان خلاقیت شما نمی‌گذارد.

هدف از این آزمایش این بود که اثرات قهوه بر روی تفکر همگرا (حل مسئله) و واگرا (ایجاد ایده)، حافظه‌ی فعال و خُلق و خو بررسی شود.

محققان در پایان آزمایش و با بررسی نتایج اعلام کردند که کافئین، تمرکز را زیاد می‌کند و بر تفکر همگرا (برای حل مشکلات) تأثیر مثبت می‌گذارد اما تأثیری بر تفکر واگرا که با خلاقیت مرتبط است ندارد.

در مصرف کافئین احتیاط کنید

ماحصل گفتگو با کارشناسان در مورد قهوه توسط وب‌سایت معتبر healthline از این قرار است که هر چند قهوه و کافئینِ موجود در آن طبق قانون «یرکس-دادسون» بر اساس رابطه‌ی بین تحریک و عملکرد استوار است و بخصوص برای رفع خستگی تأثیر زیادی دارد؛ اما این رابطه فقط تا یک نقطه‌ی حساس و خاص کارایی دارد.

فراتر از آن نقطه یعنی مصرف کافئینِ بیش از حد، عملاً با دشوارتر کردن تمرکز، کیفیت عملکرد شخص را کم می‌کند.

موضوع مهم این است که آستانه‌ی تحمل کافئین هر شخص با دیگری متفاوت است و این موضوع تا حد زیادی به ژنتیک افراد بستگی دارد؛ برخی از افراد که سرعت متابولیسم آن‌ها بیشتر است سریع‌تر تحت تأثیر کافئین قرار می‌گیرند؛ ولی برخی افراد دیگر در این زمینه کند هستند؛ ولی چرا؟ چون عامل تعیین کننده‌ی حد تحمل کافئین در ژنی به اسم CYP1A2 پنهان است.

توجه داشته باشید که برای افراد صاحب متابولیسم کُند، کافئین اضافی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. مضرات مصرف بیش از حد کافئین را می‌شناسید؟!

واکنش همه‌ی انسان‌ها به کافئین یکسان نیست و فرق دارد و هوشیاری و افزایش انرژی، هر دو احتمالاً به متابولیسم اشخاص و سقف تحمل کافئین هر شخص بستگی دارد.

توصیه‌ی قریب به‌اتفاق کارشناسان چیست؟

توصیه‌ی کارشناسان این است که چون عادات و عکس‌العمل‌های بدن خودتان را تا حد زیادی می‌شناسید؛ پس به نیازها و عکس‌العمل‌های بدنتان حساس باشید و به آن دقیقاً توجه کنید.

یکی از کارشناسان حاذق در این زمینه به نام «کرک پاتریک» می‌گوید: بعضی از بیمارانِ من روزانه بیشتر از شش فنجان قهوه می‌نوشند در حالی که بعضی دیگر نمی‌توانند بیشتر از یک فنجان قهوه در روز بنوشند!

اگر احساس کردید عصبی هستید و شب‌ها به دلیل نوشیدن قهوه خوابتان نمی‌برد؛ پس قهوه به‌احتمال زیاد محرک خوبی برای شما نیست؛ ولی اگر تحمل کافئین بدنتان بالاست و از آن برای بهبود عملکردتان استفاده می‌کنید، نوشیدن مقدار بیشتر قهوه و خرید مکمل کافئین برای شما مشکل ساز نخواهد شد.

در پایان، یک بار دیگر یادآوری می‌کنیم که کارشناسان تأکید دارند که قهوه می‌تواند شما را متمرکزتر کند اما خلاق‌تر نمی‌کند، بنابراین مصرف بیش از حد آن به‌احتمال زیاد فقط مشکل ساز خواهد شد. پیشنهاد میکنیم مطلب «مکمل کافئین چیست؟ و چه فوایدی دارد» را مطالعه کنید.

یکــــ نکتـــه مــهــم  درک کم‌خونی در کودکان، تشخیص و درمان کم خونی کودکان چگونه ممکن است؟!