زمان مطالعه: ۸ دقیقه

قرص استئوکینون مکملی برای کمک به درمان پوکی استخوان بوده و به واسطه ترکیباتی که دارد موجب تقویت و استحکام بیشتر استخوان‌ها می‌شود. مصرف مکمل‌های حاوی کلسیم در سنین رشد کودکان و نوجوانان، دوران بارداری و شیردهی و همچنین در زمان یائسگی خانم‌ها بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله به معرفی قرص استئوکینون و مزایای آن نسبت به سایر مکمل‌های کلسیم می‌پردازیم. همچنین در مورد بهترین زمان مصرف قرص osteo quinone که ممکن است سوال شما نیز باشد، صحبت خواهیم کرد.

دریافت کافی کلسیم در سنین کودکی و نوجوانی برای رشد بهتر و تقویت استخوان‌ها اهمیت زیادی دارد. در بزرگسالی نیز برای جلوگیری از پوکی استخوان و مشکلات ناشی از آن، لازم است نیاز بدن به کلسیم به خوبی تامین شود. برخی از افراد کلسیم مورد نیاز روزانه خود را از طریق رژیم غذایی دریافت می‌کنند ولی در برخی گروه‌ها مصرف مکمل‌های کلسیم در کنار منابع غذایی ضروری است. قبل از هر چیز اجازه دهید با هم بررسی کنیم که چه کسانی به مکمل کلسیم نیاز دارند.

چه کسانی باید قرص کلسیم بخورند؟

متاسفانه در سال‌های اخیر عواملی مانند کم تحرکی و روی آوردن مردم به غذاهای آماده باعث شده است که سن ابتلا به پوکی استخوان به شدت پایین بیاید. حتما می‌دانید که کاهش دریافت کلسیم موجب می‌شود که بدن کلسیم مورد نیاز خود را از استخوان‌ها برداشت کرده و با جایگزین نشدن آن، پوکی استخوان ایجاد خواهد شد. کمبود کلسیم در کودکان و نوجوانان نیز موجب جلوگیری از رشد طبیعی شده و بر سلامت استخوان‌ها و دندان‌های آن‌ها تاثیر زیادی می‌گذارد.

بهترین راه تامین کلسیم مورد نیاز روزانه، مصرف خوراکی‌های غنی از کلسیم مانند لبنیات، ماهی، سبزیجات برگ سبز و غلات است. اما درصورتی که جذب کافی از مواد غذایی به خوبی انجام نگیرد، مصرف مکمل کلسیم ضروری خواهد بود.

پزشکان معمولا به گروه‌های زیر بیشتر از سایر افراد، استفاده از قرص کلسیم را توصیه می‌کنند:

 • خانم‌های مسن علی الخصوص بعد از سنین یائسگی
 • افراد دارای رژیم گیاه‌خواری
 • افراد دارای رژیم با پروتئین و سدیم بالا که باعث دفع کلسیم از بدن می‌شود.
 • ابتلا به بیماری‌هایی مانند کرون یا التهاب روده که باعث عدم توانایی جذب کلسیم می‌شوند.
 • افرادی که به صورت طولانی تحت درمان با کورتیکواستروئیدها بوده‌اند
 • مبتلایان به استئوپورز یا پوکی استخوان
 • در دوران بارداری و شیردهی (درصورت تشخیص کمبود کلسیم توسط پزشک)

خب اگر جزو گروه‌های فوق هستید و یا به هر دلیل دیگری نیاز به مصرف مکمل کلسیم برای شما تجویز شده است، باید بدانید که چه قرص کلسیمی مناسب شماست.

بهترین نوع مکمل کلسیم

مکمل‌های کلسیم انواع مختلفی داشته که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. بهتر است ابتدا انواع مکمل کلسیم را بشناسید، با عوارض جانبی احتمالی هریک آشنا شوید و سپس با توجه به نیازتان انتخاب مناسبی داشته باشید. کلسیم از جهت ملح، به چهار نوع سیترات، کربنات، گلوکونات و لاکتات تقسیم می‌شوند که دو نوع کربنات و سیترات به عنوان رایج‌ترین شکل مکمل کلسیم در بازار هستند.

به طور معمول مکمل‌های کلسیم، علاوه بر اینکه یک نوع از ملح کلسیم را دارا هستند، حاوی برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز می‌باشند. دلیل آن هم تاثیرگذاری بیشتر و افزایش میزان جذب کلسیم است. به طور مثال ویتامین D3، منیزیم و زینک از جمله موادی هستند که در ترکیبات مکمل‌های کلسیم برای کمک به جذب بالاتر گنجانده می‌شوند.

نکته مهمی که در انتخاب نوع مکمل کلسیم خود باید در نظر بگیرید، این است که بدن انسان به طور معمول تقریبا ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم را در یک زمان می‌تواند جذب کند. در واقع شاید به نظر برسد با مصرف یک قرص کلسیم ۱۰۰۰ میلی‌گرم، نیاز روزانه کلسیم کاملا برطرف خواهد شد. در صورتی که بدن تنها ۵۰۰ میلی‌گرم از این کلسیم را می‌تواند در یک وعده جذب کند.

نکته دیگر درمورد نحوه بیان میزان کلسیم بر روی بسته بندی مکمل‌ها است. به طور کلی محتوای کلسیم محصولات به دو صورت محتوای ملح کلسیم کربنات و یا به صورت محتوای کلسیم المنتال قابل گزارش است.

به طور مثال یک قرص کلسیم می‌تواند محتوی ۶۲۵ میلی‌گرم کلسیم کربنات باشد که این عدد معادل است با ۲۵۰ میلی‌گرم کلسیم المنتال. بنابراین اگر روی بسته بندی هر یک از این اعداد را مشاهده کردید، به معنی کمتر بودن میزان کلسیم یا بیشتر بودن آن نیست و این دو عدد معادل یکدیگر هستند.

قرص استئوکینون از جمله قرص‌های کلسیم حاوی کلسیم کربنات است که یک مکمل غنی و کامل به شمار می‌رود. در ادامه این مقاله به بررسی این قرص پرطرفدار می‌پردازیم و به سوال بهترین زمان مصرف قرص osteo quinone پاسخ خواهیم داد.

کمربند پددار صادراتی Chipso

قرص استئوکینون برای چیست؟

استئوکینون (osteo quinone) ساخت شرکت داروسازی فرانسوی هولیستیکا است که این برند بیش از ۴۰ سال در ساخت مکمل‌های غذایی تجربه دارد. این محصول حاوی ۶۲۵ میلی‌گرم کلسیم کربنات (معادل ۲۵۰ میلی‌گرم کلسیم المنتال)، ۲۰۰ واحد ویتامین D3 و ۴۵ میکروگرم ویتامین K2 است. از جمله مهم‌ترین خواص و ویژگی‌های مربوط به قرص استئوکینون می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افزایش سلامت و استحکام استخوان‌ها
 • افزایش سلامت سیستم قلبی و عروقی
 • تسریع ترمیم شکستگی استخوان‌ها
 • پیشگیری از پوکی استخوان (به خصوص در افرادی که داروهای کورتونی مصرف می‌کنند)
 • جلوگیری از رسوب کلسیم در رگ‌ها به کمک ویتامین K2 و D3
 • کمک به رشد بهتر کودکان و نوجوانان
 • بهبود جذب کلسیم و تقویت بدن در دوران بارداری و شیردهی
 • پیشگیری از ایجاد پوکی استخوان پس از یائسگی
 • درمان تکمیلی با بیس فسفونات‌ها
 • اولین مکمل کلسیم بدون رسوب

قرص استئوکینون به عنوان یک مکمل تغذیه‌ای در افراد مبتلا به کمبود کلسیم و ویتامین D3 و همچنین در مبتلایان به کاهش تراکم استخوان یا استئوپروز استفاده می‌شود. این قرص به افزایش توده استخوانی و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند.

قرص استئوکینون
برای خرید قرص استئوکینون جهت پیشگیری از پوکی استخوان و تامین کلسیم مورد نیاز بدن کلیک کنید.

این قرص در دوران کودکی و نوجوانانی به دریافت کلسیم مورد نیاز در این سنین کمک کرده و در بزرگسالی نیز جهت پیشگیری از پوکی استخوان کاربرد دارد. خانم‌های مسن در دوران یائسگی نیز می‌توانند از این قرص جهت افزایش تراکم استخوانی به دلیل وجود کلسیم، ویتامین D3 و ویتامین K2 استفاده کنند.

ویتامین D موجود در این مکمل باعث افزایش جذب کلسیم از روده می‌شود. به همین دلیل هم این عنصر در ترکیبات بیشتر انواع قرص کلسیم دیده می‌شود. ویتامین دی با افزایش تولید پروتئین استئوکلسین نیز روی جذب بهتر کلسیم اثر می‌گذارد. علاوه بر این، ویتامین دی برای سلامت قلب و عروق و سیستم عصبی در بدن ضروری است.

ویتامین K2 از منشاء ۱۰۰ % طبیعی اثر ضد پوکی استخوان داشته و از رسوب کلسیم در بافت‌های نرم بدن جلوگیری می‌کند. این ویتامین سبب خروج کلسیم از گردش خون و ذخیره آن در استخوان‌های در حال رشد یا بالغ می‌شود، در نتیجه از رسوب کلسیم در رگ‌ها، کلیه‌ها، غضروف و سایر بافت‌های نرم بدن جلوگیری می‌کند.

تا اینجا با قرص کلسیم استئوکینون و فواید آن به خوبی آشنا شدیم. در ادامه به بررسی نحوه مصرف و بهترین زمان استفاده از آن و همچنین عوارض جانبی این قرص می‌پردازیم.

خرید قرص استئوکینون

بهترین زمان مصرف قرص osteo quinone

میزان و نحوه مصرف هر دارو را پزشک برای شما تعیین می‌کند. اما در صورتی که دستور خاصی تجویز نشده باشد، می‌توانید روزانه یک تا دو عدد قرص استئوکینون را با یک لیوان آب میل کنید.

معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که قرص کلسیم را همراه با وعده غذایی و با یک لیوان آب مصرف کنید. در برخی منابع قید شده که مصرف مکمل کلسیم در شب و همراه با وعده شام به خواب بهتر نیز کمک می‌کند.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم تا حدودی به نوع مکملی که مورد استفاده قرار می‌دهید نیز ربط دارد؛ یعنی اگر از کلسیم کربنات استفاده می‌کنید، حتما در کنار وعده‌های غذایی باید آن را میل کنید زیرا به منظور جذب به اسید معده نیاز دارد اما اگر کلسیم را به صورت سیترات مورد مصرف قرار می‌دهید، فرقی نمی‌کند که آن را همراه با غذا یا بدون غذا میل نمایید.

با توجه به این موضوع بهترین زمان مصرف قرص osteo quinone همراه با وعده‌های غذایی است تا جذب بهتری انجام شود.

توجه داشته باشید که اگر در کنار قرص استئوکینون از مکمل‌های دیگری هم استفاده می‌کنید، بهتر است ۲ الی ۴ ساعت بین آن‌ها فاصله بیاندازید.

همچنین اگر داروی خاصی (مانند داروهای ضد انعقاد خون یا قلب) مصرف می‌کنید یا سابقه مشکلات قلبی عروقی دارید، حتماً قبل از مصرف استئوکینون با پزشک مربوط مشورت کنید.

عوارض قرص استئوکینون

جهت جلوگیری از ایجاد هرگونه عارضه جانبی بهتر است قبل از شروع مصرف قرص استئوکینون با پزشک خود مشورت کنید، تا دوز مورد نیاز برای شما را تعیین کند. این قرص به دلیل وجود دو ویتامین D و K علاوه بر کلسیم، به دقت بیشتری در هنگام مصرف نیاز دارد. زیرا اگر مقدار زیادی (بیشتر از میزان توصیه شده) از این ویتامین‌ها وارد بدن شود یا با داروهای دیگری مانند داروهای ضد انعقاد و تنظیم‌کننده ریتم قلب همراه شوند، عوارضی را به دنبال خواهند داشت. تپش قلب و سرگیجه از شایع‌ترین عوارض قرص استئوکینون است که در مصرف بی‌رویه و خودسر آن به وجود می‌آید.

درمورد مصرف قرص استئوکینون در دوران بارداری و شیردهی نیز باید بگوییم این قرص برای این گروه هیچ عارضه جانبی ایجاد نخواهد کرد. حتی برخی از پزشکان به دلیل فواید قرص osteo quinone در بارداری، مصرف آن را توصیه می‌کنند. در هر صورت به علت حساس بودن این دوران بدون مشورت با پزشک خود بهتر است از هیچ مکملی استفاده نکنید.

جمع بندی

این مقاله شما را با فواید قرص استئوکینون و ویژگی‌های بی‌نظیر این مکمل کلسیم آشنا می‌کند. با مطالعه این مطلب می‌توانید پاسخ این سوال که بهترین زمان مصرف قرص osteo quinoneچه زمانی است؟ که جزو سوالات پرتکرار شما درمورد این مکمل است، را پیدا کنید.

برای خرید قرص استئوکینون و سایر محصولات از جمله انواع قرص تقویت استخوان و مفاصل می‌توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

خرید قرص تقویت استخوان و مفاصل

هر سوال دیگری در مورد قرص کلسیم استئوکینون و سایر محصولات داشتید می‌توانید پایین این مقاله و یا در صفحه محصول در سایت داروخانه دکتر خسروی کامنت بگذارید، متخصصین داروساز ما به شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

قرص osteo quinone چاق کننده است؟

خیر، قرص استئوکینون یک مکمل حاوی کلسیم، ویتامین‌های K2 و D3 است که جهت تقویت استخوان‌ها تهیه شده و تاثیری در چاقی ندارد.

قرص osteo را چگونه مصرف کنیم؟

برای استفاده از این قرص می‌توانید روزانه یک الی دو قرص همراه با وعده غذایی و با یک لیوان آب میل کنید.

قرص کلسیم را شب بخوریم یا روز؟

مصرف قرص کلسیم در شب بیشتر توصیه می‌شود و دلیل آن این است که در صورت مصرف قرص کلسیم در طول روز ممکن است با خوردن مواد غذایی حاوی کلسیم میزان کلسیم خون دو بار افزایش یابد، به همین دلیل استفاده از این مکمل را به شب موکول کنید.

قرص سوپراکل کا2 نیچرز اونلی بهینه سازی سلامت استخوان


  توجه: مقالات مرتبط با پزشکی و سلامت دکتر خسروی از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند، بنابراین توصیه درمانی و پزشکی محسوب نمی‌شوند. در صورتی که مشکل پزشکی دارید، لازم است تا برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید

بیشتر بخوانید:

یکــــ نکتـــه مــهــم  لیست بهترین پماد و کرم ترمیم کننده زخم و جای بخیه