زمان مطالعه: ۷ دقیقه

ال آرژنین یکی از بیست اسید آمینه ضروری است که جهت سنتز پروتئین‌های مختلف در بدن ما وجود دارد. امروزه محصولات متنوعی به صورت مکمل ال آرژنین در بازار وجود دارد که در جهت کمک به عضله‌سازی، بهبود قوای جنسی، تقویت سیستم ایمنی و کارایی‌های دیگر استفاده می‌شود. در برخی سایت‌ها و مراکز، مکمل‌های ال آرژنین برای افزایش دادن میزان قد پیشنهاد می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم با هم بررسی کنیم که این ادعا تا چه اندازه می‌تواند صحیح باشد و بهترین زمان مصرف قرص ال آرژنین برای افزایش قد چه زمانی است.

ال آرژنین چیست؟

آرژنین Arginine در بدن انسان در گروه اسیدهای آمینه نیمه ضروری به شمار می‌رود، که در ساخت پروتئین نقش مهمی ایفا می‌کند. علاوه بر این، عملکرد دیگر ال آرژنین، آزاد کردن اکسید نیتریک در بدن است. که این اکسید نیتریک موجب گشاد شدن رگ‌های خونی شده و باعث می‌شود که خون با سهولت بیشتری در بدن جریان پیدا کند.

این اسید آمینه به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود ولی عوامل مختلفی ممکن است باعث شود که ال آرژنین مورد نیاز بدن از مقدار تولیدی بیشتر باشد. ال آرژنین مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی، لبنیات و تخم مرغ، سویا، بادام زمینی، نخود، آجیل و همچنین جلبک دریایی منابع غذایی سرشار از آرژنین به شمار می‌آیند. گیاه‌خواران می‌توانند با مصرف سویا کمبود این ماده در بدن خود را جبران نمایند. اما استفاده از مکمل‌های حاوی ال آرژنین اعم از قرص، سافت ژل و شربت به طور موثرتری می‌تواند در افزایش سطح میزان ال آرژنین در بدن نقش داشته باشد.

بهتر است قبل از بررسی تاثیر ال آرژنین بر روی قد، با فواید کلی و موارد مصرف اصلی مکمل‌های آن آشنا شویم. در ادامه درمورد بهترین زمان مصرف قرص ال آرژنین برای افزایش قد نیز صحبت خواهیم کرد.

قرص ال آرژنین برای چیست؟

ال آرژنین علاوه بر اینکه در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است، موجب التیام زخم‌ها، بهبود عملکرد کلیه و تعادل هورمون‌ها نیز می‌شود. برخی از پژوهش‌ها حاکی از آن هستند که آرژنین در کاهش درد قفسه سینه، بهبود اختلال نعوظ و کاهش فشار خون موثر است. برخی دیگر از تحقیقات نیز نشانگر آن هستند که این اسید آمینه در درمان دیابت می‌تواند مفید باشد. مصرف قرص ال آرژنین یا سایر مکمل‌های آن زمانی ضروری می‌شود که سطح این اسید آمینه در بدن از آنچه که مناسب است، پایین‌تر باشد.

موارد مصرف قرص ال آرژنین
قرص ال آرژنین در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد که مهم‌ترین آن بهبود عضله‌سازی است.

اصلی‌ترین کاربرد انواع قرص ال آرژنین کمک به عضله‌سازی و بهبود کارایی بدن است. ورزشکاران و بدنسازان از این مکمل برای افزایش بازدهی بدن خود در هنگام تمرینات و مسابقات ورزشی استفاده می‌کنند. اما قرص ال آرژنین فقط مخصوص اشخاصی که به عضله‌سازی علاقه دارند نیست. این قرص برای بدن مزایای زیادی دارد. با مصرف L-Arginine می‌توان قوای جنسی را افزایش داد و همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن پرداخت.

همچنین با مصرف ال آرژنین فرد احساس خستگی کمتری خواهد داشت زیرا از لحاظ قوای جسمی و بدنی نیز تقویت شده است. مطالعات نشان داده که ال آرژنین روی سیستم قلب و عروق نیز تاثیر می‌گذارد و در نتیجه در بهبود سلامت قلب موثر است. این قرص می‌تواند محرک خوبی برای ترشح هورمون رشد نیز باشد.

قرص ال آرژنین برای عضله سازی

گفتیم که این اسید آمینه در ساخت پروتئین نقش دارد. عضلات بدن ما برای رشد و تقویت بیشتر به پروتئین نیاز دارند. به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان، قرص ال آرژنین را در لیست مکمل‌های خود قرار می‌دهند.

به طور کلی ال آرژنین موجب تحریک تولید هورمون رشد شده، به گشاد شدن رگ‌های قلبی کمک کرده و در تولید و حمل نیتریک اسید نقش دارد. با بهبود این سه عامل در بدن، تاثیرات چشمگیری در فعالیت‌های ورزشکاران ایجاد می‌شود. گشاد شدن رگ‌های قلبی قبل از تمرین و فعالیت ورزشی این امکان را می‌دهد که جریان خون در بدن سرعت بیشتری پیدا کند و مواد مغذی زودتر به اندام‌ها برسد.

ال آرژنین به سلول‌های بدن پیام رشد می‌فرستد، پس مصرف آن به صورت مکمل می‌تواند به عضله سازی بیشتر کمک کرده و باعث افزایش حجم ماهیچه‌ها شود. وجود نیتریک اسید در خون، توان اکسیژنی گلبول را بالا می‌برد در نتیجه حجم تنفسی افزایش پیدا می‌کند. این عمل باعث تسهیل انجام حرکات سنگین هوازی برای بدنسازان می‌شود.

قرص ال آرژنین برای قد

به طور کلی حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از میزان قد هر شخص، به ژنتیک او بستگی داشته و مسئله‌ای ارثی محسوب می‌شود. علاوه بر این تغذیه نیز در رشد مناسب قد تاثیر دارد. برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین D، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین C، ویتامین K، کلسیم، منیزیم، زینک و… نیز می‌توانند برای افزایش قد کمک‌کننده باشند. از دیگر موارد مهم در افزایش قد، ورزش و فعالیت‌های بدنی مناسب و منظم مانند ورزش‌های کششی و خواب شب کافی هستند.

افزایش قد در سنین کودکی

اسید آمینه آرژنین نیز می‌تواند در بهبود رشد و افزایش قد موثر عمل کند. این ماده در تحریک تولید هورمون رشد نقش داشته و در خون‌رسانی به اندام‌ها موثر است. این ماده با عمل بر غده هیپوفیز می‌تواند بر هورمون رشد اثر گذاشته که این امر باعث رشد قسمت نرم استخوان (غضروف) می‌شود و به مرور با جذب کلسیم و ویتامین D این بافت نرم تبدیل به استخوان شده که سبب افزایش قد می‌شود.

همه ما می‌دانیم که با کامل شدن بلوغ هر فرد، رشد او نیز متوقف شده و به حداکثر خود می‌رسد. در نتیجه افزایش قد به کمک مکمل‌هایی مانند ال آرژنین تنها زمانی امکان‌پذیر است که بلوغ فرد کامل نشده و صفحات استخوانی او بسته نشده باشد.

بهترین زمان مصرف قرص ال آرژنین برای افزایش قد

به طور معمول صفحات رشد استخوان‌ها در آقایان تا پایان ۲۲ سالگی و در خانم‌ها تا پایان ۱۸ سالگی بسته می‌شوند و پس از آن رشد قدی اتفاق نمی‌افتد. مصرف قرص ال آرژنین و سایر مکمل‌های حاوی آن بهتر است قبل از سن بلوغ کامل و در سنین پایین‌تر شروع شود و به طور منظم ادامه داشته باشد.

اگر در پایان دوره نوجوانی هستید و قصد استفاده از قرص ال آرژنین برای افزایش قد را دارد، می‌توانید با مراجعه به پزشک و گرفتن عکس رادیوگرافی از مچ دست بررسی لازم را انجام دهید. این عکس نشان می‌دهد که سن استخوانی فرد چقدر است و صفحات استخوانی او تکمیل شده یا نه.

با توجه به این توضیحات بهترین زمان مصرف قرص ال آرژنین برای افزایش قد، برای خانم‌ها زیر ۱۲ سال و برای آقایان زیر ۱۴ سال خواهد بود. چرا که بعد از این سن، شانس افزایش قد کمتر شده و در سنین ۱۸ تا ۲۲ سالگی نیز به صفر می‌رسد.

معرفی قرص ال آرژنین ۱۰۰۰ برای افزایش قد

یکی از بهترین انواع قرص ال آرژنین از برند یوروویتال است که در مقادیر مختلف ال آرژنین تولید می‌شود. قرص ال آرژنین ۱۰۰۰ میلی‌گرم یورو ویتال به عضله‌سازی و افزایش کارایی بدن در ورزشکاران کمک کرده و در بهبود جریان خون در عروق موثر است. این قرص همچنین موجب افزایش قوای جنسی و تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

خرید قرص ال آرژنین 1000 یوروویتال
جهت خرید قرص ال آرژنین ۱۰۰۰ یوروویتال با تخفیف ویژه و قیمت مناسب کلیک کنید.

جهت مصرف قرص ال آرژنین ۱۰۰۰ می‌توانید روزانه یک عدد قرص را با یک لیوان آب و ترجیحا همراه با وعده غذایی میل کنید.

جمع بندی

در این مقاله درمورد میزان تاثیر ال آرژنین بر رشد قد صحبت کردیم و به بررسی بهترین زمان مصرف قرص ال آرژنین برای افزایش قد پرداختیم. به گفته پزشکان مکمل‌های ال آرژنین با مشورت پزشک از کودکی می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند و در بزرگسالی نیز کاربرد فراوانی دارند. اما بهترین زمان مصرف این قرص برای افزایش قد، از زمان نوجوانی و تا قبل از بسته شدن صفحات رشد است.

شما می‌توانید جهت خرید بهترین مارک ال آرژنین و مشاهده اطلاعات آن‌ها به لینک دسته‌بندی زیر مراجعه کنید.

خرید بهترین مارک ال آرژنین

هر سوال دیگری در مورد مکمل‌های ال آرژنین و نحوه مصرف آن‌ها داشتید می‌توانید پایین این مقاله و یا در صفحه محصول در سایت داروخانه دکتر خسروی کامنت بگذارید، متخصصین داروساز ما به شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

قرص ال آرژنین برای مردان چه فوایدی دارد؟

مورد مصرف اصلی قرص ال آرژنین برای مردان برای کمک به درمان اختلال نعوظ است که دوزهای ۲۵۰ میلی‌گرم تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم و بالاتر در این زمینه موثر هستند.

قرص ال آرژنین برای زنان چه فوایدی دارد؟

مورد مصرف اصلی قرص ال آرژنین برای زنان که اثر آن ثابت شده است، برای جلوگیری از پره اکلامپسی یا فشار خون بارداری و شرایط خطرناکی که ممکن است این فشارخون بوجود بیاورد. در موارد دیگر مثل رفع نازایی یا کمک به درمان سندروم پلی کیستیک تخمدان یا افزایش عملکرد و میل جنسی، داده‌ها و شواهد قطعی نیستند و تا زمانی که مطالعات بیشتر انجام گیرد، قابل اعتماد نیستند.

آیا قرص ال آرژنین برای لاغری تاثیر دارد؟

مصرف قرص ال آرژنین این امکان را برای بدن فراهم می‌کند که از چربی‌های انباشته شده به عنوان منبع انرژی استفاده کند. بدین صورت چربی تجمع یافته در بدن به منظور فراهم کردن انرژی و رشد توده عضلانی سوزانده می‌شود و از این طریق در کاهش وزن موثر است.


  توجه: مقالات مرتبط با پزشکی و سلامت دکتر خسروی از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند، بنابراین توصیه درمانی و پزشکی محسوب نمی‌شوند. در صورتی که مشکل پزشکی دارید، لازم است تا برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید

بیشتر بخوانید:

  • قرص ال آرژنین برای افزایش قد
  • موارد مصرف ال آرژنین برای مردان و زنان
  • شربت زینک پلاس برای افزایش قد
  • بهترین شربت زینک سولفات برای افزایش قد و اشتها
یکــــ نکتـــه مــهــم  پودر بایوکید برای چیست و چه کاربردی دارد؟