زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

مجاری تنفسی از جمله بینی، حلق (نای) و نایژه‌ها به دلیل فضای مرطوب و گرمی که دارند مکان مناسبی برای اطراق کردن باکتری‌ها و ویروس‌ها محسوب می‌شوند؛ مکانی که می‌توانند با بهترین شرایط ممکن در آن به خرابکاری و ایجاد عفونت مشغول شوند! این خرابکاری‌ها معمولاً با بسته شدن راه تنفس و گرفتگی مجاری تنفسی همراه است. به همین دلیل هم گلودرد و عفونت گلو در علائم بسیاری از بیماری‌های واگیردار ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا دیده می‌شود. از آنجا که حلق و ریه‌ها دائم در معرض خطر عفونی شدن هستند، در هنگام ابتلا به بیماری‌ها باید به فکر راهی برای باز کردن ریه باشیم. بهترین راه برای این کار، استفاده از یک شربت باز کننده ریه گیاهی است. چون هم تاثیرگذاری خوبی دارد و هم عوارض کمتری دارد.

اگر شما هم مثل بیشتر ما با آمدن بهار، پاییز یا زمستان دچار بیماری‌های فصلی می‌شوید، بهتر است این متن از مجله سلامت داروخانه دکتر خسروی را تا انتها بخوانید. زیرا می‌خواهیم قوی‌ترین شربت بازکننده ریه را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن به درمان علائم عفونت مجاری تنفسی کمک کنید.

مشکلات شایع ریه

قبل از اینکه به سراغ معرفی بهترین شربت باز کننده ریه برویم، ابتدا کمی بیشتر شما را با مشکلات شایع ریه، که معمولاً در زمان ابتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا یا حتی آلرژی فصلی با آن درگیر هستیم، آشنا می‌کنیم.

مشکلات شایع ریه
مشکلات شایع ریه

برونشیت

برونشیت واژه‌ای لاتین بوده و به معنای وجود التهاب در برونش‌ها است. منظور از برونش همان مجاری تنفسی درون ریه‌ها (نایژه‌ها) است. همان ویروسی که با ورود به حلق و بینی باعث ایجاد سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شود، در نایژه‌ها برونشیت را ایجاد می‌کند. یک نوع برونشیت غیر میکروبی هم داریم که با قرار گرفتن طولانی مدت فرد در معرض گرد و غبار، دود و برخی مواد شیمیایی ایجاد می‌شود.

برونشیت معمولاً دو نوع حاد و مزمن دارد که نوع حاد آن چند روزطول می‌کشد و نوع مزمن آن ممکن است چند هفته ادامه داشته باشد. استفاده از یک شربت ریه گیاهی می‌تواند دوره نقاهت برونشیت را کاهش دهد.

سیاه سرفه

واکسن دیفتری، کزاز و سیاه سرفه را همه ما قبل از ۶ سالگی دریافت کرده‌ایم. به همین دلیل این بیماری باکتریایی در بزرگسالان کمتر دیده می‌شود، اما نوزادان یا کودکانی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند، در معرض ابتلا به سیاه سرفه قرار دارند.

سیاه سرفه علائمی مانند سرماخوردگی دارد. اما پس از حدود یک یا دو هفته حملات باکتری مهاجم (Bordetella pertussis) به ریه‌ها شروع می‌شود که سرفه‌های خشک پیاپی را در پی دارد. این سرفه‌ها گاهی به قدری شدت می‌گیرند که باعث کبودی، قطع تنفس یا استفراغ کودک می‌شوند.

در زمان ابتلا به سیاه سرفه، کاهش سرفه‌های خشک و حاد بسیار مهم است زیرا جلوی خفگی و آسیب به مجاری تنفسی را می‌گیرد. به همین دلیل معمولاً پزشکان در کنار داروهای تجویزی، مصرف یک شربت سرفه گیاهی مناسب کودکان را نیز توصیه می‌کنند.

شربت باز کننده ریه
انسداد مجاری تنفسی

التهاب مجاری تنفسی

التهاب بینی و گلو معمولاً در اکثر بیماری‌های شایع مانند سرماخوردگی و آنفولانزا یا حتی آلرژی‌های فصلی دیده می‌شود. این التهاب معمولاً نتیجه واکنش سیستم ایمنی برای از بین بردن عفونت‌های ایجاد شده در این نواحی است. تورم لایه مخاطی گلو و بینی تنفس را برای ما سخت می‌کند. در این شرایط بخور گرفتن یا استفاده از یک داروی گیاهی ضد التهاب می‌تواند عوارض جنگ بین سیستم ایمنی با عوامل عفونی را در حلق و بینی ما برطرف کند!

ذات الریه یا پنومونی

ذات الریه یکی از خطرناک‌ترین مشکلات ریوی است که عامل آن ممکن است باکتری، ویروس یا حتی قارچ باشد. سرفه‌های خلط دار و تب یکی از مهم‌ترین نشانه‌های این بیماری است که آن را خطرساز می‌کند. البته امروزه با پیشرفت علم داروسازی، درمان‌های مخصوص این بیماری در دسترس است و اگر زود تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان است.

بهترین شربت باز کننده ریه
شربت پکتوگل بهترین شربت برای ریه

پکتوگل؛ راه حل بهبود مشکلات ریه

حال که با مشکلات ریه بهتر و بیشتر آشنا شدید، وقت آن رسیده که با بهترین شربت بازکننده ریه هم آشنا شوید. شربت پکتوگل محصولی از شرکت داروسازی گل دارو است که یک داروی گیاهی قوی برای کمک به پاکسازی ریه از عفونت محسوب می‌شود. این شربت گیاهی ریه در بهبود اکثر مشکلات ریوی از جمله التهاب مجاری تنفسی، ذات الریه، سیاه سرفه و برونشیت نقش دارد.

شرکت گل دارو برای تولید شربت ریه پکتوگل، ابتدا تحقیقات گسترده‌ای روی تأثیر گیاهان دارویی بر ریه انجام داد. در نهایت با انتخاب گیاهی با بیشترین تأثیر و استانداردسازی عصاره آن، شربت پکتوگل تولید شد.

اگر می‌خواهید بدانید چه چیزی شربت پکتوگل گل دارو را به بهترین شربت باز کننده ریه تبدیل کرده، در ادامه با ما همراه باشید.

خرید سریع شربت پکتوگل

اجزا شربت پکتوگل؛ شربت بازکننده ریه قوی

عصاره گیاه عشقه تنها ماده موثری است که در ترکیبات شربت ریه پکتوگل دیده می‌شود. در واقع این گیاه عشقه یا همان پیچک است که توانسته با خواص بی نظیر خود، این شربت را تا این حد اثرگذار کند. در هر ۵ میلی لیتر شربت پکتوگل، ۱.۴% عصاره خشک برگ عشقه وجود دارد.

تحقیقاتی که روی عصاره گیاه پیچک انجام شده، نشان می‌دهد که این گیاه خواص ضد ویروسی، ضد میکروبی و ضد اسپاسم دارد. ترکیبات آنتی اکسیدان موجود در این گیاه مانند فلاونوئیدها و تری ترپن ساپونین ها در مقابله با باکتری‌ها نقش مهمی دارند.

ترکیبات شربت پکتوگل
عصاره گیاه عشقه در شربت پکتوگل

گیاه پیچک که با نام پاپیتال هم شناخته می‌شود، دشمن سر سخت آلرژی است و می‌تواند علائم آسم مانند انسداد ریه را نیز بهبود دهد. چند مورد از خواص عصاره عشقه موجود در شربت پکتوگل را در ادامه می‌بینید:

 • بهبود سرفه‌های خشک
 • خاصیت خلط آوری
 • مؤثر در درمان برونشیت و سیاه سرفه
 • کاهش التهاب مجاری تنفسی
 • بهبود سرفه‌های مزمن و حاد
 • تقویت سیستم تنفسی
 • باز کننده ریه و مجاری تنفسی

نحوه عملکرد شربت سرفه پکتوگل برای باز کردن ریه

برای اینکه ببینیم شربت پکتوگل چطور در بهبود سرفه و عارضه‌های ریوی نقش دارد، باید تأثیر عصاره گیاه عشقه را در این موارد بررسی کنیم.

ترکیبات موجود در عصاره عشقه مانند تری ترپنوئید ساپونین و فلاونوئیدها، که در بخش قبل به آن اشاره کردیم، در مبارزه با عوامل عفونی موجود در حلق و مجاری تنفسی نقش مهمی دارند. این ترکیبات با حذف توکسین (سم) ایجاد شده توسط باکتری‌ها از بدن و تقویت عروق خونی به اکسیژن رسانی به بافت‌های آلوده و تقویت حملات سیستم ایمنی کمک می‌کند.

از طرفی ترکیبات ضد التهاب پاپیتال، تورم گلو و انسداد بینی و نای را کاهش داده و با ورود به نایژه‌ها (برونش‌ها) انقباض و گرفتگی آن‌ها را کاهش می‌دهد. در نتیجه شل شدن عضلات صاف مجاری هوایی و اتساع آن‌ها، انسداد ریه نیز از بین می‌رود.

تأثیر دیگر عصاره عشقه در شربت پکتوگل، رقیق کردن موکوس در مجاری تنفسی است. این کار باعث خروج سریع‌تر ترشحات عفونی از برونش‌ها، گلو و بینی می‌شود.

همه این مکانیسم‌ها به صورت پیاپی و با هم پوشانی یکدیگر توسط شربت پکتوگل در بدن انجام شده و در نهایت باعث کاهش سرفه‌های خشک، خروج خلط عفونی، بهبود برونشیت و رفع انسداد حاد و مزمن ریه می‌شود.

شربت باز کننده ریه پکتوگل
نحوه مصرف شربت پکتوگل

نحوه مصرف شربت ریه گیاهی پکتوگل

شربت سرفه گیاهی پکتوگل تقریباً برای همه سنین قابل استفاده است. از نوزادان زیر ۱ سال تا بزرگسالان بالای ۹۰ سال می‌توانند از خواص این شربت ضد سرفه گیاهی بهره ببرند. البته که میزان مصرف آن برای سنین مختلف یکسان نیست. در ادامه نحوه مصرف پکتوگل برای سنین مختلف را شرح داده‌ایم:

 • نوزادان زیر ۱ سال: ۲ بار در روز، هر بار ۲.۵ میلی لیتر
 • خردسالان ۱ تا ۵ ساله: ۳ بار در روز، هر بار ۲.۵ میلی لیتر
 • کودکان ۵ تا ۱۰ ساله: ۳ بار در روز، هر بار ۵ میلی لیتر
 • کودکان بالای ۱۰ سال و بزرگسالان: ۳ بار در روز، هر بار ۵ تا ۷.۵ میلی لیتر

قبل از اینکه شربت را نوش جان کنید، آن را به خوبی تکان دهید. اینکه شربت را تا چه مدت مصرف کنید، بستگی به شدت و نوع علائم شما دارد. اگر دچار التهاب خفیف مجاری تنفسی هستید، شربت پکتوگل را یک هفته به طور مداوم مصرف کنید. برای اطمینان از بهبودی کامل بهتر است، ۲ تا ۳ روز بعد از رفع علائم نیز مصرف این دارو را ادامه دهید. برای آشنایی بیشتر با شربت پکتوگل و دیگر داروهای مشابه مانند انواع شربت خلط آور به داروخانه اینترنتی داروخانه دکتر خسروی مراجعه کنید.

عوارض جانبی شربت بازکننده ریه پکتوگل

اگر شربت سرفه گیاهی پکتوگل را به میزان توصیه شده استفاده کنید، معمولاً عوارضی ندارد. در موارد نادری دیده شده که این شربت به دلیل وجود سوربیتول اثرات خفیف ملین در برخی افراد ایجاد می‌کند.

شربت پکتوگل برای کرونا خوب است؟

شربت پکتوگل برای بیماری کوید-۱۹ اثر درمانی ندارد و به طور واضح نمی‌تواند نقشی در مبارزه با ویروس کرونا داشته باشد. البته با توجه به خواص و مکانیسم عصاره عشقه در این شربت، که در بخش‌های قبل شرح دادیم، می‌تواند در تخفیف علائم بالینی مانند سرفه، گلودرد، برونشیت و انسداد ریه در طول ابتلا به کرونا مؤثر باشد. اما بازهم تاکید می‌کنیم که اثر درمانی ندارد.

چه افرادی نباید از شربت پکتوگل برای ریه استفاده کنند؟

افرادی که شرایط عدم تحمل به فروکتوز دارند، نباید از این دارو استفاده کنند. زیرا از شیرین کننده سوربیتول در این شربت استفاده شده است.

توجه داشته باشید شربت پکتوگل یا شربت های گیاهی دیگر جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها نیستند، اما می توان آن را در کنار آنتی بیوتیک مصرف کرد. پس پکتوگل یک شربت برای تخلیه عفونت ریه نیست و در واقع به درمان عفونت کمک می‌کند. به طور کلی اگر پس از سه روز از شروع علائم مشکل شما بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید، شاید نیاز به مصرف آنتی بیوتیک وجود داشته باشد.

بهترین شربت بازکننده ریه را از ما بخواهید

در این مطلب شما را با مشکلات شایع ریوی و بهترین شربت باز کننده ریه که می‌تواند در رفع این مشکلات، مؤثر باشد، آشنا کردیم. شربت پکتوگل یکی از بهترین داروهای گیاهی ضد سرفه و انسداد ریه است که به دلیل کم عارضه بودن، طرفدار زیادی هم دارد.

اگر برای خرید شربت پکتوگل یا سایر داروهای گیاهی ضد سرفه عجله دارید، کافی است وارد اپلیکیشن یا وبسایت داروخانه دکتر خسروی شوید. در داروخانه دکتر خسروی می‌توانید سفارش خود را در کمتر از یک دقیقه ثبت کنید و آن را در مدت زمان کوتاهی درب منزل تحویل بگیرید.

خرید شربت‌های ضد سرفه گیاهی

اگر تجربه استفاده از پکتوگل را دارید، یا سوالی درباره این شربت گیاهی ذهن شما را مشغول کرده، آن را با ما در میان بگذارید. ما سؤالات شما را با نظر دکتر داروساز پاسخ می‌دهیم.

سؤالات شما درباره شربت ریه پکتوگل

تا اینجای متن شما را با خواص شگفت انگیز بهترین شربت باز کننده ریه آشنا کردیم و از عوارض آن هم گفتیم. حال می‌خواهیم به سوالاتی پاسخ دهیم که ممکن است در هنگام خرید شربت پکتوگل در ذهن شما ایجاد شود. دانستن پاسخ این سؤالات به شما کمک می‌کند که بفهمید این شربت برای شما هم بهترین گزینه است یا نه. پس در ادامه با ما همراه باشید.

آیا شربت پکتوگل برای کودکان هم قابل استفاده است؟

بله. این شربت باز کننده ریه برای همه سنین، حتی نوزادان زیر یک سال هم ایمن است. با این حال، به دلیل حساسیت این سن، پیشنهاد می کنیم قبل از شروع مصرف شربت پکتوگل به پزشک مراجعه کنید. درمان عفونت های تنفسی در اکثر موارد نیاز به تجویز آنتی بیوتیک دارد، و تشخیص عفونت توسط پزشک امکان پذیر است.

مصرف شربت پکتوگل برای خانم‌های باردار مشکلی ندارد؟

مصرف این شربت در دوران بارداری و شیردهی منعی ندارد؛زیرا گیاه پیچک یکی از سازگارترین گیاهان دارویی برای انسان‌ها محسوب می‌شود. اما برای اطمینان بهتر است قبل از مصرف این شربت با پزشک خود مشورت کنید.

از شربت پکتوگل می‌توان به عنوان داروی گیاهی برای پاکسازی ریه استفاده کرد؟

بله. عصاره گیاه عشقه سرشار از ترکیبات ضد باکتری است که به خروج عفونت از مجاری تنفسی و ریه‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل به عنوان داروی گیاهی پاکسازی ریه نیز استفاده می‌شود.

شربت پکتوگل برای کرونا اثر دارد؟

این شربت در تخفیف علائم بالینی مانند سرفه، گلودرد، برونشیت و انسداد ریه در طول ابتلا به کرونا می‌تواند مؤثر باشد. اما تاکید می‌کنیم که اثر درمانی ندارد.

بیشتر بخوانید:

 • شربت سینوپرت آلمانی
 • پلارژین؛ بهبود سرفه و سرماخوردگی
 • درمان سرفه در خانه با راه های طبیعی و موثر
 • با محبوبترین شربت سرفه خشک بزرگسالان آشنا شوید
 • با بهترین شربت ضد سرفه و سرماخوردگی در بارداری آشنا شوید

توجه: مقالات مرتبط با پزشکی و سلامت دکتر خسروی از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند، بنابراین توصیه درمانی و پزشکی محسوب نمی‌شوند. در صورتی که مشکل پزشکی دارید، لازم است تا برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید.

یکــــ نکتـــه مــهــم  فواید و عوارض قرص ایزی آیرون