زمان مطالعه: ۸ دقیقه

ویتامین ها و مواد معدنی نقشی ضروری در عملکرد سالم قسمت‌های مختلف بدن ما ایفا می‌کنند. به عنوان مثال، برخی مسئول رسیدگی به عصب ها و سلول های مغز هستند و برخی دیگر وظیفه ایمنی بدن را به عهده دارند. در این میان، تعدادی از این ریزمغذی های ضروری، در تولید انرژی نقش اساسی یا کمکی دارند. حال در صورتی که دچار کمبود این مواد مغذی شویم، بدن انرژی کافی برای انجام کارها نداشته و احساس خستگی می‌کنیم. در این مقاله از مجله سلامت داروخانه دکتر خسروی ، ضمن بررسی مواد معدنی و ویتامین های ضروری برای تامین انرژی که در بهترین مولتی ویتامین ها به کار می‌رود، به معرفی دو تا از انواع بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

علت خستگی چیست؟

بروز خستگی دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد و اغلب ترکیبی از چند فاکتور است. برخی از شایع‌ترین دلایل خستگی شدید عبارتند از:

  • استرس: بر اثر کار زیاد، مشکلات خانوادگی یا شرایط دیگر زندگی ممکن است دچار استرس شوید.
  • کمبود خواب: بیشتر افراد بالغ به ۷ تا ۸ ساعت خواب در شب نیاز دارند. بدن در صورت عدم دریافت میزان کافی از خواب، طبیعتا دچار خستگی می‌شود.
  • رژیم غذایی ناسالم یا نامتناسب: اگر رژیم غذایی شامل شکر زیاد، کافئین بالا و انواع غذاهای پردازش شده (processed food) باشد، می‌تواند خستگی را نتیجه دهد.
  • بیماری یا شرایط پزشکی دیگر: خستگی ممکن است از علائم بیماری‌های مختلفی باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورتی که خستگی شدیدی در طول زمان زیاد تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

مواد معدنی و ویتامین ها برای رفع خستگی

ویتامین ها و مواد معدنی که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم، اغلب در ترکیبات بهترین انواع قرص ویتامین برای رفع خستگی و قرص انرژی زا استفاده می‌شوند. در این مکمل‌ها، بسیاری از اوقات از خواص گیاهان دارویی و مواد انرژی زا و رفع کننده خستگی مانند جینسینگ و کافئین در کنار ویتامین ها بهره می‌برند.

مهمترین ریزمغذی هایی که به افزایش انرژی و رفع خستگی بدن کمک می‌کنند عبارتند از:

آهن

آهن یک ریزمغذی ضروری برای انتقال اکسیژن به سلول هاست. این عنصر مهم در ساخت هموگلوبین، یعنی پروتئینی که اکسیژن را به نقاط مختلف بدن می‌رساند، نقش اساسی دارد. کاهش سطح آهن در بدن به اختلال در عملکرد نرمال فعالیت اکسیژن‌رسانی به بدن می‌انجامد و در نتیجه احساس خستگی شدید و افت انرژی را تجربه می‌کنیم.

خانم‌ها، به خصوص آن‌هایی که در هنگام قاعدگی دچار خونریزی شدید می‌شوند، لازم است توجه ویژه‌ای به دریافت آهن داشته باشند، زیرا بیشتر از گروه‌های دیگر در معرض کمبود آهن قرار دارند.

ویتامین های گروه B

خانواده ویتامین B دارای ۸ عضو است: ویتامین B1 (تیامین)، ویتامین B2 (ریبوفلاوین)، ویتامین B3 (نیاسین)، ویتامین B5 (پانتونیک اسید)، ویتامین B6 (پیریدوکسین)، ویتامین B7 (بیوتین)، ویتامین B9 (فولیک اسید) و ویتامین B12 (کوبالامین).

ویتامین‌های گروه B به طور مستقل تولید انرژی نمی‌کنند اما برای کمک به متابولیسم انرژی لازم است آن‌ها را به صورت روزانه دریافت کنیم. این ویتامین ها در فرآیندهای متابولیک به عنوان کوآنزیم عمل می‌کنند. به عبارتی کمک می‌کنند تا انرژی غذا به قالبی از انرژی که برای بدن قابل استفاده است، تبدیل شود.

استرس، التهاب و الگوهای غذایی ناسالم باعث کم شدن این دسته از ویتامین ها در بدن می‌شود. از آن جایی که بدن نمی‌تواند ویتامین های B را تولید کند، لازم است از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها (مانند بسیاری از قرص های مولتی ویتامین برای رفع خستگی و بی حالی) تامین شوند.

ویتامین B12

ویتامین B12 یا کوبالامین یکی از شناخته‌شده‌ترین و مهم‌ترین ویتامین‌های گروه B برای تامین انرژی بدن ماست. در واقع این ویتامین، برای ساخته شدن گلبول های قرمز خون لازم است و کمبود آن می‌تواند نوعی کم خونی به نام کم‌خونی مگالوبلاستیک ایجاد کند که از علائم آن خستگی شدید و افسردگی است. به همین دلیل هم ویتامین B12 را به احتمال زیاد در ترکیبات انواع قرص ویتامین برای رفع خستگی مشاهده خواهید کرد.

علاوه بر این که دریافت ویتامین B12 کافی انتقال اکسیژن به سلول‌های بدن را میسر می‌کند و از خستگی ناشی از کمبود آن جلوگیری می‌نماید، این ویتامین کاربرد دیگری هم دارد. وجود B12 برای سنتز شدن چند هورمون مربوط به خلق و خو نیز لازم است؛ می‌توان انتظار داشت حضور این ویتامین با تاثیر بر انرژی ذهنی، به بهبود عملکرد شناختی و خلق و خو کمک کند.

خستگی در اثر کم خونی
کمبود ویتامین B12 می‌تواند نوعی کم خونی به نام کم خونی مگالوبلاستیک ایجاد کند که از علائم آن خستگی شدید، بی حالی و افسردگی است.

ویتامین C

ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که به بدن کمک می‌کند تا از سلول‌ها در برابر آسیب، محافظت کند. این ویتامین همچنین در تولید انرژی در بدن، تولید کلاژن و جذب آهن نقش مهمی ایفا می‌کند. هر سه این فعالیت ها به نحوی به موضوع خستگی مربوط هستند. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف ویتامین C کاهش خستگی شدید را به همراه دارد.

مصرف این ویتامین در افرادی که کمبود آن را دارند، می‌تواند تاثیر خوبی روی بهبود خلق و خو و در نتیجه افزایش انرژی آن‌ها داشته باشد.

منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی و الکترولیتی است که برای تولید انرژی لازم است. هنگامی که بدن ما دچار کمبود منیزیم شده است، ممکن است احساس خستگی زیاد و حتی اسپاسم های عضلانی داشته باشیم. این ماده مغذی مهم برای بیش از ۳۵۰ فرآیند در بدن لازم است. با کمبود آن طبیعتا در این فرآیندها اختلال ایجاد می‌شود؛ بنابراین سطح انرژی ما تحت تاثیر زیادی قرار می‌گیرد.

بهتر است بدانید که هنگامی که تعرق زیادی دارید، لازم است به وسیله غذا یا مکمل، منیزیم از دست رفته را جبران کنید. به همین دلیل هم این ماده معدنی را در بسیاری از نمونه‌های قرص ویتامین برای رفع خستگی به کار می‌برند.

ویتامین D3

ویتامین D در بین ریزمغذی‌های ضروری برای بدن، مقام اَبَر ریزمغذی را به خود اختصاص داده است. این لقب به خاطر این است که ویتامین D نقش‌های بسیار متنوعی دارد، از تاثیر در سیستم ایمنی بدن گرفته تا تقویت اسکلت بدن. ویتامین D همچنین ممکن است حتی در افزایش سطح تستوسترون نیز تاثیر داشته باشد.

کمبود این ریزمغذی می‌تواند به خستگی شدید بیانجامد. این موضوع به این خاطر است که ویتامین D مانند یک هورمون عمل می‌کند، روی غده‌های درون ریز (تولید کننده‌های هورمون‌ها) تاثیر می‌گذارد و در ایجاد تعادل در هورمون‌ها و کمک به تولید انتقال دهنده های عصبی ایفای نقش می‌کند.

بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی خانم ها

قرص اپتی وومن (Opti Woman) گلدن لایف یکی از بهترین انواع مولتی ویتامین مینرال و قرص ویتامین برای رفع خستگی بانوان است. اپتی وومن به تامین مواد مغذی در خانم هایی که دچار کمبود تغذیه ای هستند، کمک میکند.

خرید قرص اپتی وومن گلدن لایف

ویتامین ها و مواد معدنی به کار رفته در ترکیبات این قرص شامل انواع ویتامین های گروه B، ویتامین C، آهن، زینک و… است. علاوه بر همه این ریزمغذی‌ها، دو ترکیب گیاهی نیز در این قرص وجود دارد: جینسینگ و خار مریم. این دو گیاه دارویی خواص زیادی برای خانم ها دارد از جمله این که سرشار از آنتی اکسیدان هستند و برای محافظت از کبد، بالا بردن انرژی و رفع خستگی بسیار مفید واقع می‌شوند. لیست کامل ترکیبات اپتی وومن را در زیر مشاهده می‌کنید:

ترکیبات قرص اپتی وومن گلدن لایف
%RDA   Composition per tablet (مقدار ترکیب در هر قرص)
۱۰۰ ۲۰mg Vitamin B1
۱۰۰ ۲۰mg Vitamin B2
۱۰۰ ۵۰mg Vitamin B3
۱۰۰ ۳۰mg Vitamin B5
۱۰۰ ۲۰mg Vitamin B6
۱۰۰ ۵۰mcg Vitamin B12
۱۰۰ ۵۰mcg Biotin
۱۰۰ ۴۰۰mcg Folic Acid
* ۵mg Beta-carotene
۱۳۳ ۱۰۰mg Vitamin C
۲۷۵ ۵۰IU Vitamin E
۶۷ ۴۰۰IU Vitamin D3
۲۰ ۲۰۰mg Ca (Calcium Carbonate)
۱۳۹ ۲۵mg Fe (Ferrous fumarate)
۱۸۷ ۱۵mg Zn (Zinc gluconate)
۹۱ ۵۰mcg Se (Selenomethionine)
۱۶ ۵۰mg Mg (Magnesium oxide)
۱۱۱ ۲mg Mn (Manganese sulphate)
۱۲۰ ۳۰mcg Cr (Chromium Picolinate)
۴۲ ۳۷۵mcg Cu (Copper gluconate)
۱۰۰ ۷۶۴mcg lodine (Potassium iodide)
* ۲۵mg Inositol
* ۴۰mg Ginseng
* ۵۷mg Milk thistle
* ۱۵mg Sillca
*Recommended daily allowance (RDA) not stablished

بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی آقایان

قرص انرژکس گلدن لایف (energex) یکی از بهترین انواع قرص ویتامین برای رفع خستگی در آقایان است. این قرص ویتامین ها و مواد معدنی را در کنار چند گیاه دارویی با خواص شگفت انگیز در ترکیبات خود جای داده است. گیاهان به کار رفته در انرژکس  گلدن لایف برای افزایش میل جنسی، افزایش قدرت عضله‌ها و سلامت جنسی آقایان بسیار مؤثر هستند.

خرید قرص انرژکس گلدن لایف

به طور دقیق‌تر، ترکیبات قرص مولتی ویتامین انرژکس از اعضای سه گروه از مهم‌ترین مواد مغذی بدن را داراست: ویتامین‌های محلول در آب (ویتامین‌های گروه B و C)، ویتامین‌های محلول در چربی (ویتامین E و D3) و مواد معدنی انرژی بخش و ضروری برای آقایان (کلسیم، زینک، منیزیم، منگنز، سلنیوم و ید). به علاوه، کوآنزیم Q10 (این ماده نیز در تبدیل غذا به انرژی نقش دارد!)، عصاره گیاهان دامیانا، جینسینگ کره‌ای، جینکوبیلوبا، تریبولوس (خارخسک) و خار مریم در این قرص وجود دارد. در زیر جدول ترکیبات انرژکس را مشاهده می‌کنید:

ترکیبات قرص انرژکس گلدن لایف
%RDA مقدار ترکیب در هر قرص
۱۰۰ ۱۰mg Vitamin B1
۱۰۰ ۱۰mg Vitamin B2
۱۰۰ ۵۰mg Vitamin B3
۱۰۰ ۷۰mg Vitamin B5
۱۰۰ ۳۰mg Vitamin B6
۱۰۰ ۵۰mcg Vitamin B12
۱۱۱ ۱۰۰mg Vitamin C
۱۴۳ ۵۰IU Vitamin E
۶۶ ۴۰۰IU Vitamin D3
۲۰ ۲۰۰mg (Ca (Calcium Carbonate & Calcium hydrogen phosphate
۱۳۶ ۱۵mg (Zn (Zinc gluconate
۱۲ ۵۰mg (Mg (Magnesium Oxide
۱۱۱.۱۱ ۲mg (Mn (Manganese sulphate
۹۰ ۵۰mcg (Se (Selenomethionine
۱۰۰ ۷۶۴mcg (Iodine (Potassium iodide
* ۳۰mg Co-enzyme Q10
* ۱۰۰mg Korean Ginseng
* ۱۰mg Ginkgo biloba
* ۱۲۰mg Tribulus
* ۲۰mg Damiana
* ۵۷mg Milk thistle
Recommended daily allowance (RDA) not stablished*

جمع بندی

در این مقاله درباره ویتامین ها و مواد معدنی برای افزایش انرژی و رفع خستگی خواندید. همچنین با دو تا از انواع بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی آشنا شدید و ترکیبات آن‌ها را دانستید. شما می‌توانید برای تهیه انواع قرص انرژی زا و مولتی ویتامین کاهش خستگی، به سایت داروخانه دکتر خسروی مراجعه کرده و طی یک خرید اینترنتی آسان، محصولات مورد نظرتان را تهیه کنید:

مشاهده و خرید انواع مکمل انرژی زا

سوالات متداول

ویتامین ب برای رفع خستگی مفید است؟

بله. خانواده ویتامین های گروه B در تولید انرژی به وسیله شرکت در فرآیند متابولیسم انرژی نقش مهمی دارند. به عبارتی، این ویتامین ها کمک می‌کنند تا انرژی غذا به فرم قابل استفاده توسط بدن، تبدیل شود.

ویتامین دی برای رفع خستگی تاثیر گذار است؟

در صورتی که کمبود ویتامین D را داشته باشید، ممکن است دچار خستگی شویدو در واقع ویتامین دی مانند یک هورمون عمل میکند و به تعادل هورمونی در بدن تاثیر گذار است. احتمال ابتلا به کمبود ویتامین D کم نیست (حدود ۳۵ درصد بزرگسالان)، بنابراین یکی از دلایل محتمل برای خستگی زیاد می‌تواند کمبود این ریزمغذی باشد.

یکــــ نکتـــه مــهــم  خواص شگفت‌انگیز شربت گل بنفشه برای سرفه